Reklama

Armia i Służby

Nowy system obrony powietrznej. Sztuczna inteligencja silnym punktem

system obrony powietrznej DefSecIntel Solutions EIRSHIELD
Nowy system obrony powietrznej EIRSHIELD od DefSecIntel Solutions, zamontowany na pojeździe gąsienicowym Bandvagn 206 (opracowanym przez Hägglunds - obecnie część BAE Land Systems).
Autor. DefSecIntel Solutions

Technologia sztucznej inteligencji została wdrożona w ramach nowego, estońskiego systemu obrony powietrznej. To odpowiedź na zagrożenia wynikające z obecności coraz bardziej zaawansowanych bezzałogowców na polu bitwy. 

Estońska firma DefSecIntel Solutions opracowała innowacyjny, mobilny system obrony powietrznej ultrakrótkiego zasięgu, który jest wspomagany przez technologię sztucznej inteligencji. EIRSHIELD, bo tak się nazywa, został zaprezentowany w trakcie wydarzenia Eurosatory 2024 w Paryżu

Czytaj też

Ochrona przed dronami. Ma być lepiej

Producent wskazuje, że system został zaprojektowany w taki sposób, aby zwiększyć skuteczność ochrony przed takimi zagrożeniami jak m.in. drony. EIRSHIELD wykorzystuje zaawansowane rozwiązania radarowe, dzięki czemu jest w stanie wykryć cele w odległości do 8 km. Sieci czujników i kamer współpracują ze sobą, aby lepiej wyłapywać i klasyfikować wrogie obiekty.

Reklama

Nowy system obrony. Sztuczna inteligencja ważnym ogniwem

DefSecIntel Solutions deklaruje, że po zidentyfikowaniu celu system może go śledzić, przy równoczesnym zakłócaniu sygnału radiowego i GNSS po to, aby utrudnić mu zdolności nawigacyjne. I właśnie w tym zakresie pomaga technologia sztucznej inteligencji, zapewniając autonomicznie działanie procesu.

Poza tym EIRSHIELD pozwala też na strącenie latającego obiektu za pomocą ognia karabinu lub pocisków większego kalibru.

Czytaj też

Nowy system na Bandvagn 206

Według estońskiej firmy, jej produkt sprawdza się w każdych warunkach, nawet wymagającym terenie. Modułowa konstrukcja zapewnia wysoką mobilność i szybkość działania. 

Jak podaje Army Recognition Group, rozwiązanie DefSecIntel Solutions zostało zamontowane na przegubowym pojeździe gąsienicowym Bandvagn 206, opracowanym przez Hägglunds (obecnie część BAE Land Systems). 

Reklama

Drony na wojnie

Produkt DefSecIntel Solutions stanowi odpowiedź na to, jak obecnie wygląda pole bitwy. Powszechne stosowanie dronów wynika z ich skuteczności. Są uznawane za ekonomiczne rozwiązanie, mogące pełnić różne funkcje: od narzędzi rozpoznania, po prawdziwą broń (np. typu kamikaze).

Bezzałogowce stają się coraz bardziej zaawansowane, co sprawa, że ochrona przed nimi to prawdziwe wyzwanie. Technologia sztucznej inteligencji jest tą, która może realnie pomóc na tym polu. Przykład EIRSHIELD najlepiej to pokazuje.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama
Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama