Reklama

Polityka i prawo

Rola NASK-u i Ministerstwa Cyfryzacji przed wyborami. PKW bada sprawę

NASK wspierał kampanię PiS
W NASK monitorowaniem wiarygodności PiS zajmował się w 2023 roku Dział Przeciwdziałania Dezinformacji.
Autor. nask.pl

Dział Przeciwdziałania Dezinformacji (DPD) w NASK-u zajmował się monitorowaniem wiarygodności PiS przed wyborami parlamentarnymi. Według najnowszych doniesień zlecaniem politycznych badań zajmowało się Ministerstwo Cyfryzacji.

Dział Przeciwdziałania Dezinformacji (DPD) w NASK powstał w maju 2022 roku. O kontrowersjach dotyczących jego działania za poprzedniej władzy, głośno było już w lutym br., o czym pisaliśmy w CyberDefence24.pl.

DPD miał zajmować się dezinformacją związaną m.in. z wojną w Ukrainie i pandemią COVID-19. Jednak – jak ujawniła „Gazeta Wyborcza” - zajmował się głównie monitorowaniem wiarygodności PiS.

Czytaj też

Reklama

Jakie tematy podejmował NASK przed wyborami?

Sprawozdania, do których dotarli dziennikarze, pokazują, że na początku września 2023 roku NASK sprawdzał następujące tezy: „Premier Mateusz Morawiecki posłał córkę do prywatnej szkoły, gdyż nie ufa edukacji prowadzonej w szkołach publicznych”; „Afera łapówkarska w MSZ. Cudzoziemcy płacili za otrzymanie polskiej wizy 4-5 tys. dolarów”; „Ceny mieszkań wciąż rosną. W największych miastach deweloperzy nie nadążają z budową mieszkań”.

Wśród wniosków wyciągniętych przez NASK we wrześniu i październiku znalazły się: „Partia Prawo i Sprawiedliwość nie jest wiarygodna”; „Partia Prawo i Sprawiedliwość, która opiera swoją kampanię wyborczą na bezpieczeństwie, przez zmiany w dowództwie wojska traci swoją wiarygodność”.

Czytaj też

Reklama

Udział Ministerstwa Cyfryzacji

Państwowa Komisja Wyborcza bada obecnie sprawozdanie wyborcze Prawa i Sprawiedliwości. NASK ma wysłać PKW własne dokumenty. Zrobiło już to Ministerstwo Cyfryzacji.

Onet, który miał wgląd w dokumenty, jakie rząd przesłał do PKW, donosi, że Ministerstwo Cyfryzacji podpisało z NASK umowę na monitorowanie dezinformacji w mediach społecznościowych na lata 2022-2023, na 19 mln złotych.

W dokumentach, do których dotarł Onet napisano, że początkowo raporty NASK dotyczyły m.in. monitorowania fake newsów na temat Krajowego Planu Odbudowy czy cen energii. „Natomiast od 20 września 2023 r. do 15 października 2023 r. (dzień wyborów – red.) Ministerstwo Cyfryzacji zlecało przygotowanie raportów na temat wiarygodności Prawa i Sprawiedliwości”.

Jak donosi nieoficjalnie TVP Info – sprawozdanie PiS zostanie odrzucone przez PKW, także ze względu na to, że ziobryści w kampanii wyborczej korzystali z pieniędzy Funduszu Sprawiedliwości, ale także Funduszu Leśnego, zarządzanego przez Lasy Państwowe.

Czytaj też

Reklama

Audyt w NASK-PIB

Przypomnijmy, że od lutego w NASK-PIB trwa audyt - wewnętrzny oraz prowadzony przez wrocławską izbę skarbową. Do tej pory wykryto już m.in. podejrzane faktury, które mogły wskazywać na fikcyjne usługi. Wyniki kontroli - wedle deklaracji - mają być publicznie znane.

Zapytaliśmy NASK oraz Ministerstwo Cyfryzacji o udział we wspieraniu kampanii wyborczej PiS-u w 2023 roku. Czekamy na odpowiedź.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama