Polityka i prawo
Audyt w NASK trwa. Wyniki mają być publicznie znane
W NASK-PIB nadal trwa audyt, zapowiadany jeszcze w lutym tego roku. Do tej pory wykryto już m.in. podejrzane faktury, które mogły wskazywać na fikcyjne usługi. Wyniki kontroli - wedle deklaracji - mają być publicznie znane.
Po głośnej konferencji wicepremiera i ministra cyfryzacji w lutym br., kiedy to na jaw wyszło, że zespół Działu Przeciwdziałania Dezinformacji w NASK PIB w ostatnich miesiącach kampanii parlamentarnej zajmował się sprawdzaniem, co Polacy myślą o rządzie PiS i tematach, które mogły być wykorzystywane w wyścigu wyborczym, a nie monitorowaniem dezinformacji, zapowiedziano audyt w NASK.
Czytaj też
Z jednej strony chodziło o audyt wewnętrzny, który sprawdzi, jak w okresie kampanii wyborczej w praktyce pracował DPD NASK. Krótko po tym, szefową Pionu Ochrony Informacyjnej Cyberprzestrzeni w NASK (w ramach którego działa zespół DPD - red.) została Magdalena Wilczyńska. W czasie konferencji prasowej na której byliśmy obecni przedstawiła założenia i cele zespołu.
Z drugiej strony - jak pisaliśmy na łamach CyberDefence24 jeszcze w maju br. - kompleksowy audyt w NASK-PIB prowadzi także wrocławska izba skarbowa.
Okazuje się, że pod koniec lipca nadal trwa. Jak się dowiedzieliśmy, wrocławska izba skarbowa sprawdza gospodarowanie środkami publicznymi w latach 2020-2023. Ma to obejmować ponad 30 tys. dokumentów księgowych.
Dodatkowo w NASK prowadzone były wewnętrzne kontrole wybranych projektów i zadań. „Ich celem była przede wszystkim poprawa efektywności i większa racjonalność działań Instytutu. W wyniku tych kontroli doszło do zmian, również personalnych oraz reorganizacji” - informuje nas biuro prasowe instytutu.
Wykryte przy tej okazji nieprawidłowości, takie jak np. podejrzane faktury, które mogły wskazywać na fikcyjne usługi, zostały zgłoszone do prokuratury. Osoby, które miały za nie odpowiadać, miały „ponieść konsekwencje dyscyplinarne”.
Czytaj też
Wyniki publicznie znane?
Podstawowym pytaniem pozostaje, czy poznamy publicznie wyniki audytu. Tak deklarował wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski w czasie wspomnianej już konferencji prasowej.
Jednak w czerwcu - w wywiadzie z naszym serwisem - na pytanie, co dalej z audytami w NASK i resorcie cyfryzacji, Gawkowski odpowiedział, że „niektóre (już się zakończyły), niektóre się kończą”.
”Część prac będziemy oficjalnie ogłaszać. Inne traktujemy jako konieczność usprawnień. Jednak mówienie cały czas o rozliczeniach i przeszłości, szukanie winnych oraz doprowadzanie do tego, że będziemy w cyfryzacji wzajemnie się rozliczali, nie prowadzi do strategicznego myślenia o przyszłości. Nie ogłaszam publicznie, co wychodzi z audytów, a naprawiam to, co było złe” - mówił wicepremier.
NASK deklaruje teraz - w udzielonych nam odpowiedziach - że wyniki audytu będą publicznie znane.
Czytaj też
NASK-PIB ze stratą
NASK-PIB 2023 rok zamknął ze stratą wynoszącą 6 mln zł netto. W ubiegłym roku instytucja znacznie zwiększyła zatrudnienie - do 1187 osób (w porównaniu do 2021, kiedy zatrudnionych było 805 osób). Nie oznaczało to jednak wzrostu przychodów, natomiast koszty wynagrodzeń urosły o 40 proc. rok do roku (co dało 220 mln zł).
W ubiegłym roku NASK przekazał też 119 mln zł na zewnętrzne fundusze (m.in. Fundusz Cyberbezpieczeństwa i Fundusz CEPiK).
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].