Reklama

Polityka i prawo

Krajowe Centrum Przetwarzania Danych. Projekt trafił do konsultacji

Fot. Domena publiczna

Projekt ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie Krajowego Centrum Przetwarzania Danych pojawił się w poniedziałek na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Oznacza to, że rząd stworzy własne serwerownie, inwestycje zaplanowano na lata 2024-2026.

Celem projektu, który trafił do konsultacji, jest stworzenie ram prawnych, które - jak podawano - mają służyć przygotowaniu i realizacji inwestycji Krajowego Centrum Przetwarzania Danych: stworzeniu ram prawnych dla inwestycji, która „ma wzmocnić bezpieczeństwo cybernetyczne zasobów administracji rządowej”.

Dodano, że realizacji celu ma służyć „budowa wydajnych, bezpiecznych i wysoce dostępnych usług cyfrowych z zabezpieczeniem infrastruktury krytycznej dla systemów teleinformatycznych i telekomunikacyjnych”.

Czytaj też

Krajowe Centrum Przetwarzania Danych - założenia

O projekcie pisaliśmy już w ubiegłym tygodniu: Krajowe Centrum Przetwarzania Danych ma należeć do Skarbu Państwa lub państwowej osoby prawnej, składać się z trzech centrów przetwarzania danych do 2 tys. mkw. każde, a ich lokalizacja będzie planowana na gruntach należących do SP.

Realizacja projektu została zaplanowana na lata 2024 – 2026 i została określona jako "jedna z większych inwestycji budowlanych". Ośrodki mają być połączone łączami światłowodowymi i zasilane w dużej części energią z OZE oraz wykorzystywać technologię wodorową.

Czytaj też

/PAP/ NB

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Komentarze