Reklama

Polityka i prawo

Lewiatan: Utworzenie Krajowego Centrum Przetwarzania Danych pochłonie zbyt wielką część środków z KPO

Fot. razorthorn.co.uk

Nie ma racjonalnego powodu, aby kontynuować prace nad ustawą o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie Krajowego Centrum Przetwarzania Danych (KCPD). Uchwalenie ustawy nie jest konieczne i może doprowadzić do znacznie wyższych kosztów – uważa Konfederacja Lewiatan.

Reklama

Jak informowaliśmy na łamach CyberDefence24.pl , Krajowe Centrum Przetwarzania Danych ma należeć do Skarbu Państwa lub państwowej osoby prawnej, składać się z trzech centrów przetwarzania danych do 2 tys. mkw. każde, a ich lokalizacja będzie planowana na gruntach należących do SP. Oznacza to, że rząd stworzy własne serwerownie, inwestycje zaplanowano na lata 2024-2026.

Reklama

Realizacja projektu została określona jako "jedna z większych inwestycji budowlanych". Ośrodki mają być połączone łączami światłowodowymi i zasilane w dużej części energią z OZE oraz wykorzystywać technologię wodorową.

Czytaj też

Lewiatan: inwestycja nie jest pilna

W opinii Konfederacji Lewiatan należy zakończyć prace nad ustawą o KCPD i "przejść do normalnego trybu tworzenia Krajowego Centrum Przetwarzania Danych".

Reklama

"Nie ma przekonywujących dowodów na pilność inwestycji wynikającą ze względów cyberbezpieczeństwa lub gwałtownie rosnących potrzeb e-administracji. Uchwalenie ustawy może doprowadzić do znacznie wyższych kosztów niż w przypadku zachowania standardowych procedur postępowania o zamówienie publiczne" – przekonuje Eliza Turkiewicz, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

Dalej w opinii czytamy, że projekt ustawy jest "powieleniem monolitycznej polityki budowania e-administracji, której największymi propagatorami w UE są Francja i Niemcy. Inne kraje wprowadzają dużo większe zróżnicowanie, m.in. tworząc e-ambasady lub wykorzystując chmurę publiczną".

Czytaj też

Za duże wydatki z KPO

Lewiatan ocenia również, że wydatki na stworzenie i późniejsze wyposażenie Krajowego Centrum Przetwarzania Danych "stanowią zbyt wielką część budżetu Krajowego Planu Odbudowy przeznaczonego na tworzenie e- usług i podniesienie cyberbezpieczeństwa i odporności (oceniane przez nas na 40 proc. całego budżetu na wskazane cele.)".

Wątpliwości organizacji budzą również kwestie odnoszące się do zastosowania przepisów prawa zamówień publicznych, czy brak informacji o rodzaju i zakresie danych, które mają być przechowywane w KCPD.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama