Reklama

Polityka i prawo

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy. Powstanie Krajowe Centrum Przetwarzania Danych

Autor. Army Cyber Command (@ARCYBER)/Twitter

„W Polsce powstanie Krajowe Centrum Przetwarzania Danych, które zapewni ciągłość usług publicznych, nawet podczas prób cyberataków czy przerw w dostawach prądu. To inwestycja warta prawie 1 mld zł” – wyjaśnia Janusz Cieszyński, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

Reklama

Jak informowaliśmy na łamach CyberDefence24.pl , celem Krajowego Centrum Przetwarzania Danych ma być „bezpieczne i stabilne zwiększenie dostępności e-usług świadczonych przez podmioty publiczne; podniesienie bezpieczeństwa systemów informatycznych w administracji publicznej czy standaryzacja bezpieczeństwa przetwarzania, składowania i przesyłania danych, znajdujących się w posiadaniu administracji rządowej".

Reklama

Realizacja projektu została zaplanowana na lata 2024 – 2026 i została określona jako „jedna z większych inwestycji budowlanych". Ośrodki mają być połączone łączami światłowodowymi i zasilane w dużej części energią z OZE oraz wykorzystywać technologię wodorową.

We wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy w sprawie powstania Krajowego Centrum Przetwarzania Danych.

Reklama

Czytaj też

Plany inwestycyjne

W ramach inwestycji mają powstać trzy nowoczesne centra przetwarzania, których celem ma być "zapewnienie ciągłości i bezpieczeństwa zasobów administracji publicznej".

„Chcemy mieć pewność, że nawet w sytuacji awaryjnej nasze np. dane medyczne, będą odpowiednio chronione. Aby tak było, musimy inwestować w wydajne i skuteczne usługi cyfrowe” – skomentował Cieszyński.

Nowe obiekty będą stanowiły część infrastruktury krytycznej i "mają podnieść potencjał administracji publicznej w zakresie bezpieczeństwa przetwarzania, składowania i przesyłania danych".

Czytaj też

"Nie ma racjonalnego powodu, aby kontynuować prace nad ustawą o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie Krajowego Centrum Przetwarzania Danych (KCPD). Uchwalenie ustawy nie jest konieczne i może doprowadzić do znacznie wyższych kosztów" – stwierdziła Konfederacja Lewiatan w swoim stanowisku.

Czytaj też

/NB

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama