Reklama

Polityka i prawo

Rząd zbuduje serwerownie. Ruszają prace, koszt 830 mln zł

Krajowe Centrum Przetwarzania Danych (KCPD) to jeszcze pomysł poprzedniego rządu i ministra Janusza Cieszyńskiego
Krajowe Centrum Przetwarzania Danych (KCPD) to jeszcze pomysł poprzedniego rządu i ministra Janusza Cieszyńskiego
Autor. Florian Krumm/ Unsplash

Ministerstwo Cyfryzacji i Centrum Projektów Polska Cyfrowa podpisały porozumienie w sprawie budowy Krajowego Centrum Przetwarzania Danych. Rusza pierwszy etap wsparcia dofinasowania dla projektu. Będzie to inwstycja rzędu 830 mln zł.

Krajowe Centrum Przetwarzania Danych (KCPD) to jeszcze pomysł poprzedniego rządu i ministra Janusza Cieszyńskiego. Jako pierwsi pisaliśmy o nim już w sierpniu 2022 roku, kiedy projekt pojawił się w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Reklama

Zakładał, że rząd stworzy własne serwerownie, a inwestycje zaplanowano na lata 2024-2026. Z założenia ma on „wzmocnić bezpieczeństwo cybernetyczne zasobów administracji rządowej”.

    Kontynuacja projektu Cieszyńskiego

    Nowy minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski już kiedy objął tekę wicepremiera i stanowisko szefa resortu zapowiedział, że chce zachować kontynuację dobrych projektów i „nie wszystko wyrzucać do kosza”. Wielokrotnie stwierdzał też publicznie, że w cyfryzacji „udało się zrobić wiele dobrego”, choć jeszcze sporo do nadrobienia.

    Wygląda zatem na to, że budowa Krajowego Centrum Przetwarzania Danych wpisuje się w założenia nowego kierownictwa Ministerstwa Cyfryzacji. Jak dzisiaj podano, resort i Centrum Projektów Polska Cyfrowa podpisały porozumienie, na mocy którego rusza pierwszy etap wsparcia dofinasowania dla projektu.

      830 mln zł na KCPD

      Na projekt zostanie przeznaczonych 830 mln zlotych (to jedna z największych inwestycji administracji rządowej w centra przetwarzania danych). Realizowany będzię wspólnie z Naukową i Akademicką Siecią Komputerową Państwowym Instytutem Badawczym oraz Centralnym Ośrodkiem Informatyki.

      W pierwszym etapie zostanie przygotowany projektu KCPD, zostanie wybrane Biuro Projektowe, Inżynier Kontraktu oraz Generalny Wykonawca. „W ramach prac powstanie dokumentacja projektowa umożliwiająca wybudowanie trzech ustandaryzowanych i efektywnych energetycznie centrów przetwarzania danych” - czytamy. Zgadza się to z założeniami, o jakich informowaliśmy już kilkanaście miesięcy temu na łamach CyberDefence24.pl.

      Poza Krajowym Centrum Przetwarzania Danych powstanie jeszcze cały kompleks obiektów, urządzeń, sieci, instalacji – w tym odnawialnych źródeł energii i wodoru, wraz z przyłączami i magazynami energii elektrycznej.

      Jak zapowiadaliśmy, KDP ma być zespołem obiektów, które są połączone światłowodami wraz z infrastrukturą techniczną, umożliwiającą przetwarzanie danych w systemach teleinformatycznych – ich zbieranie, przechowywanie, utrwalanie, przesyłanie, udostępnianie itd., zapewniając przepływ i zabezpieczenie ich na rzecz administracji publicznej, kluczowych usług publicznych i podmiotów państwowych.

        Reklama

        Krajowe Centrum Przetwarzania Danych - inwestycja

        Ministerstwo zaznacza, że „budowa KCPD jest inwestycją strategiczną, która istotnie wpłynie na zapewnienie ciągłości działania systemów o krytycznym znaczeniu dla państwa”. Chodzić ma np. działanie rejestrów państwowych i chmury rządowej.

        „Administracja publiczna musi zapewnić dostęp do swoich usług, gwarantując maksimum bezpieczeństwa oraz integralność danych. Musimy być pewni, że mamy ciągłość świadczenia usług publicznych, także w sytuacji przerw w dostawach energii elektrycznej czy prób zakłócenia działania infrastruktury telekomunikacyjnej” – komentuje wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. 

        KCPD powstanie z myślą o jednostkach administracji rządowej czy jednostkach samorządu terytorialnego.

        Reklama

        Przedsięwzięcie ma być finansowane z KPO w ramach komponentu „Cyberbezpieczeństwo –CyberPL, infrastruktura przetwarzania danych oraz optymalizacja infrastruktury służb państwowych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo”.  Realizacja inwestycji ma być wspierana przez ustawę z 7 lipca 2023 roku o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie Krajowego Centrum Przetwarzania Danych.

          Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

          Reklama
          Reklama

          Jak odkryto blokady w pociągach Newagu?

          YouTube cover video

          Komentarze

            Reklama