Ministerstwo Cyfryzacji i Centrum Projektów Polska Cyfrowa podpisały porozumienie w sprawie budowy Krajowego Centrum Przetwarzania Danych. Rusza pierwszy etap wsparcia dofinasowania dla projektu. Będzie to inwstycja rzędu 830 mln zł.
Krajowe Centrum Przetwarzania Danych (KCPD) to jeszcze pomysł poprzedniego rządu i ministra Janusza Cieszyńskiego. Jako pierwsi pisaliśmy o nim już w sierpniu 2022 roku, kiedy projekt pojawił się w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
Zakładał, że rząd stworzy własne serwerownie, a inwestycje zaplanowano na lata 2024-2026. Z założenia ma on „wzmocnić bezpieczeństwo cybernetyczne zasobów administracji rządowej”.
Czytaj też
Kontynuacja projektu Cieszyńskiego
Nowy minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski już kiedy objął tekę wicepremiera i stanowisko szefa resortu zapowiedział, że chce zachować kontynuację dobrych projektów i „nie wszystko wyrzucać do kosza”. Wielokrotnie stwierdzał też publicznie, że w cyfryzacji „udało się zrobić wiele dobrego”, choć jeszcze sporo do nadrobienia.
Wygląda zatem na to, że budowa Krajowego Centrum Przetwarzania Danych wpisuje się w założenia nowego kierownictwa Ministerstwa Cyfryzacji. Jak dzisiaj podano, resort i Centrum Projektów Polska Cyfrowa podpisały porozumienie, na mocy którego rusza pierwszy etap wsparcia dofinasowania dla projektu.
Czytaj też
830 mln zł na KCPD
Na projekt zostanie przeznaczonych 830 mln zlotych (to jedna z największych inwestycji administracji rządowej w centra przetwarzania danych). Realizowany będzię wspólnie z Naukową i Akademicką Siecią Komputerową Państwowym Instytutem Badawczym oraz Centralnym Ośrodkiem Informatyki.
W pierwszym etapie zostanie przygotowany projektu KCPD, zostanie wybrane Biuro Projektowe, Inżynier Kontraktu oraz Generalny Wykonawca. „W ramach prac powstanie dokumentacja projektowa umożliwiająca wybudowanie trzech ustandaryzowanych i efektywnych energetycznie centrów przetwarzania danych” - czytamy. Zgadza się to z założeniami, o jakich informowaliśmy już kilkanaście miesięcy temu na łamach CyberDefence24.pl.
Poza Krajowym Centrum Przetwarzania Danych powstanie jeszcze cały kompleks obiektów, urządzeń, sieci, instalacji – w tym odnawialnych źródeł energii i wodoru, wraz z przyłączami i magazynami energii elektrycznej.
Jak zapowiadaliśmy, KDP ma być zespołem obiektów, które są połączone światłowodami wraz z infrastrukturą techniczną, umożliwiającą przetwarzanie danych w systemach teleinformatycznych – ich zbieranie, przechowywanie, utrwalanie, przesyłanie, udostępnianie itd., zapewniając przepływ i zabezpieczenie ich na rzecz administracji publicznej, kluczowych usług publicznych i podmiotów państwowych.
Czytaj też
Krajowe Centrum Przetwarzania Danych - inwestycja
Ministerstwo zaznacza, że „budowa KCPD jest inwestycją strategiczną, która istotnie wpłynie na zapewnienie ciągłości działania systemów o krytycznym znaczeniu dla państwa”. Chodzić ma np. działanie rejestrów państwowych i chmury rządowej.
„Administracja publiczna musi zapewnić dostęp do swoich usług, gwarantując maksimum bezpieczeństwa oraz integralność danych. Musimy być pewni, że mamy ciągłość świadczenia usług publicznych, także w sytuacji przerw w dostawach energii elektrycznej czy prób zakłócenia działania infrastruktury telekomunikacyjnej” – komentuje wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.
KCPD powstanie z myślą o jednostkach administracji rządowej czy jednostkach samorządu terytorialnego.
Przedsięwzięcie ma być finansowane z KPO w ramach komponentu „Cyberbezpieczeństwo –CyberPL, infrastruktura przetwarzania danych oraz optymalizacja infrastruktury służb państwowych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo”. Realizacja inwestycji ma być wspierana przez ustawę z 7 lipca 2023 roku o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie Krajowego Centrum Przetwarzania Danych.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].