Polityka i prawo
Będą rządowe serwerownie. Powstanie Krajowe Centrum Przetwarzania Danych
W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie Krajowego Centrum Przetwarzania Danych (KCPD). Oznacza to, że rząd stworzy własne serwerownie, inwestycje zaplanowano na lata 2024-2026.
Projekt za którym ma stać Janusz Cieszyński, sekretarz stanu i pełnomocnik ds. cyberbezpieczeństwa w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów ma służyć przygotowaniu i realizacji inwestycji Krajowego Centrum Przetwarzania Danych: stworzeniu ram prawnych dla inwestycji, która – jak czytamy „ma wzmocnić bezpieczeństwo cybernetyczne zasobów administracji rządowej”.
Dodano, że realizacji celu ma służyć „budowa wydajnych, bezpiecznych i wysoce dostępnych usług cyfrowych z zabezpieczeniem infrastruktury krytycznej dla systemów teleinformatycznych i telekomunikacyjnych”.
Gdzie powstanie Krajowe Centrum Przetwarzania Danych?
Krajowe Centrum Przetwarzania Danych ma należeć do Skarbu Państwa lub państwowej osoby prawnej, składać się z trzech centrów przetwarzania danych do 2 tys. mkw. każde, a ich lokalizacja będzie planowana na gruntach należących do SP.
Realizacja projektu została zaplanowana na lata 2024 – 2026 i została określona jako "jedna z większych inwestycji budowlanych". Ośrodki mają być połączone łączami światłowodowymi i zasilane w dużej części energią z OZE oraz wykorzystywać technologię wodorową.
Czytaj też
Celem Krajowego Centrum Przetwarzania Danych ma być między innymi – jak wskazano - bezpieczne i stabilne zwiększenie dostępności e-usług świadczonych przez podmioty publiczne; podniesienie bezpieczeństwa systemów informatycznych w administracji publicznej czy standaryzacja bezpieczeństwa przetwarzania, składowania i przesyłania danych, znajdujących się w posiadaniu administracji rządowej.
Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to III kwartał 2022 roku.
Krajowe Centrum Przetwarzania Danych w KPO
W Krajowym Planie Odbudowy wskazywano na konieczność wdrożenia tej inwestycji i przeznaczenia na nią środków w ramach puli pieniędzy z koszyka: „cyfryzacja”.
Mówiono o modernizacji i wzmocnieniu infrastruktury przetwarzania danych, czyli „sieci ośrodków obliczeniowych zabezpieczających ciągłość przepływu danych na potrzeby systemów IT, m.in. dla służby zdrowia, finansów, rejestrów państwowych i sądowych czy chmury rządowej”.
Czytaj też
Obsługa prawna zlecona przez NASK
W sieci można już także znaleźć ogłoszenie o wyniku postępowania na świadczenie obsługi prawnej na potrzeby realizacji tego projektu.
Zamawiającym była Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa - Państwowy Instytut Badawczy. Wybrano ofertę złożoną przez Kancelarię Adwokacką - Mateusz Janowski, którego propozycja opiewała na kwotę 242 433 zł.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany