Kolejna fałszywa reklama z Brzoską. Poszkodowanymi również politycy

Autor. Eyestetix Studio/Unsplash / ScamBagPl (@ScamBagpl)/X
Oszuści działający na Facebooku w jednej z ostatnio zamieszczonych reklam ponownie wykorzystali wizerunek Rafała Brzoski. Materiały promowały fałszywe inwestycje, informując o rzekomym „nietypowym źródle dochodu” biznesmena. Cała sytuacja ma miejsce kilka dni po publikacji stanowiska CERT Polska w sprawie podejścia Mety do tej kwestii.
W zeszłym roku problem oszukańczych reklam na Facebooku stał się głośniejszy po tym, jak w sprawę zaangażował się Rafał Brzoska. Po naszych publikacjach zwracających uwagę na materiały wykorzystujące wizerunek biznesmena oraz jego żony Omeny Mensah, szef InPost zgłosił sprawę do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, a także skierował pozew przeciwko Mecie, właścicielowi portalu społecznościowego.
Nowe oszukańcze reklamy na Facebooku
Decyzja Prezesa UODO nakazywała Mecie wstrzymanie wyświetlania reklam z Brzoską oraz Mensah przez okres trzech miesięcy. Analogicznego zabezpieczenia – na okres 1 roku – udzielił sąd. Gigant złożył skargę na decyzję pierwszego organu, ale w II połowie marca ją wycofał.
Tymczasem oszuści najwyraźniej postanowili wystawić Metę na próbę pod kątem przestrzegania nakazów PUODO i sądu. Z informacji udostępnionych na portalu X (dawny Twitter) przez użytkownika ScamBagPl wynika, że we wtorek 1 kwietnia br. pojawiła się kolejna reklama z wizerunkiem szefa InPost, nakłaniająca odbiorców do skorzystania z „nieznanego” sposobu, który „może radykalnie zmienić życie na lepsze”.
Dzień dobry, coś te algorytmy dziś słabiej... @RBrzoska hxxps://www.facebook.com/share/1E7buVoDSZ/ pic.twitter.com/ykYlm4F4c7
— ScamBagPl (@ScamBagPl) April 1, 2025
Wyłudzanie środków zamiast wielkich zysków
Podobnie jak w innych odmianach scamu, zamieszczony na Facebooku materiał reklamowy przekierowuje na przygotowaną wcześniej stronę internetową, upodobnioną do portalu informacyjnego. W tym przypadku wybór oszustów padł na Gazetę.pl. Treść na portalu społecznościowym mówi o „zrujnowaniu kariery przez Brzoskę”, zaś strona wspomina o ujawnieniu „informacji, które wstrząsnęły całą Europą”.
Chodzi oczywiście o „inwestycje”, które rzekomo mają umożliwić szybkie wzbogacenie się. W rzeczywistości jednak służą oszustom do wyłudzania pieniędzy od internautów. Wspomniane w spreparowanym artykule „10 minut czytania informacji” może zmienić życie odbiorcy, ale na gorsze – o ile da się go przekonać do „zainwestowania” swoich środków.
Kropla w morzu oszustw
Dostępne dane pozwalają szacować, że reklama była dostępna na Facebooku głównie podczas wtorkowego poranka. 24 godziny później, próba wejścia bezpośrednio do posta kończy się komunikatem o „niedostępnej treści”, zaś strona zwraca błąd 404. Nie wiadomo, jak szybko materiały zniknęły z sieci po opublikowaniu posta przez ScamBagPl – niewykluczone, że kwestię załatwiono w miarę sprawnie.
Reklama z wizerunkiem Rafała Brzoski nie była jednak jedynym nowym materiałem tego typu. W analogicznym stylu oszuści przygotowali treści z posłem Dariuszem Mateckim, prawdopodobnie wykorzystując rzeczywistą sytuację związaną z aresztowaniem parlamentarzysty.
Inne odmiany korzystają także z fejkowych materiałów z m.in. Parą Prezydencką, Jurkiem Owsiakiem, Donaldem Tuskiem, Mateuszem Morawieckim czy Rafałem Trzaskowskim.
#ScamInwestycyjny z paru minut scrollowania... Nowy miesiąc, nowy budżet reklamowy? pic.twitter.com/vBymkHEcYF
— ScamBagPl (@ScamBagPl) April 1, 2025
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].
Sztuczna inteligencja w Twoim banku. Gdzie ją spotkasz?
Materiał sponsorowany