Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Fałszywe reklamy w Google. Podszywają się pod giganta

Powraca problem wyłudzeń danych z wykorzystaniem reklam Google. Tym razem jednak, kampanie są wymierzone w samych reklamodawców.
Powraca problem wyłudzeń danych z wykorzystaniem reklam Google. Tym razem jednak, kampanie są wymierzone w samych reklamodawców.
Autor. Pexels/Pixabay

Oszustwa w reklamach w wyszukiwarce Google niezmiennie pozostają problemem. Aktorzy zagrożeń podszywają się pod m.in. znane firmy w celu dystrybucji złośliwego oprogramowania. Tym razem wykryto kampanię phishingową, która wykorzystuje wizerunek amerykańskiego giganta. Służy do wyłudzania danych logowania.

O nieprzyjemnych sytuacjach związanych z płatnymi ogłoszeniami w Google jest głośno od kilku lat, gdy pojawiły się pierwsze doniesienia o działaniach oszustów w tym zakresie. W sierpniu ubiegłego roku przedstawiliśmy sprawę cloackingu w reklamach, zaś w październiku 2023 roku na łamach CyberDefence24 opisywaliśmy przypadek podszycia się cyberprzestępców pod menedżera haseł Keepass. Ten drugi przypadek był możliwy dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu mechanizmów przygotowanych przez amerykańskie przedsiębiorstwo.

Czytaj też

Reklama

Kolejny phishing w reklamach Google

Jak zidentyfikował Malwarebytes, aktorzy zagrożeń postanowili przygotować kampanie podszywające się pod Google Ads, wymierzone w reklamodawców korzystających z usług przedsiębiorstwa. A wszystko z wykorzystaniem tegoż właśnie modułu reklamowego.

Jak konkretnie wygląda ta wersja phishingu? Osoba chcąca wejść do panelu wpisuje w wyszukiwarkę „Google Ads”. Zgodnie z ustawieniami firmy, nad właściwymi wynikami wyświetlają się najpierw pozycje reklamowe, które w tym przypadku prowadzą do uprzednio przygotowanych przez oszustów stron internetowych

Użytkownik, widząc na jednej z podstawionych stron okienko do wpisania danych do zalogowaniaprzekazuje nieświadomie swoje dane przestępcom, którzy logują się na konto i przejmują nad nim kontrolę. Ostatecznie zostaje dodany nowy administrator, zaś poprzedni właściciel (ofiara) może być z kolei odłączony.

Czytaj też

Reklama

Wykorzystali mechanizmy Google'a i przejęte konta

Jak możliwe jest, aby Google akceptowało reklamy podszywające się pod ich własny moduł?

Otóż, scamerskie ogłoszenia płatne są dodawane z wykorzystaniem kont, które zostały już przejęte przez cyberprzestępców. Pochodzą z różnych części świata, ale tożsamość właścicieli we wszystkich przypadkach jest potwierdzona przez firmę. Informacje Malwarebytes wskazują, że takie treści wyświetlają się w różnych krajach, w tym w Polsce.

Drugim istotnym elementem jest wykorzystanie dwóch stron w procesie wyłudzania danych. Pierwsza z nich, na którą trafia potencjalna ofiara z wyszukiwarki, wykorzystuje usługę Stron Google i posiada szatę graficzną modułu reklamowego. Druga zaś umieszczona jest pod innym, niezależnym adresem. 

Trik polega na wykorzystaniu zasady obowiązującej w przypadku wyświetlanego adresu URL: domena wyświetlana musi zgadzać się z domeną końcową. Ponieważ pierwsza strona korzysta z domeny Google’a, oszuści mogą bez problemu zamieścić reklamę podszywającą się pod dowolną usługę przedsiębiorstwa.

Czytaj też

Reklama

Dane mogą trafić do darknetu. Ostrożność metodą obrony

Pochodzący z Brazylii oraz Azji cyberprzestępcy wykorzystują zdobyte dane (obejmujące także geolokalizację ofiary czy jej dostawcę internetowego) na dwa sposoby: część zostaje sprzedana w darknecie, niektóre zaś pozostają w ich rękach w celu kupowania kolejnych reklam phishingowych i przejmowania następnych kont.

Jak nie dać się nabrać i skutecznie się bronić przed takimi próbami wyłudzeń? Przede wszystkim nie ufać reklamom i zwracać uwagę na adresy stron. Innym ze sposobów jest także instalacja oprogramowania typu adblock. Zalecał go NASK w zeszłorocznym przypadku cloackingu, wyjaśniając przy tym, że nadal trwa oczekiwanie na wprowadzenie lepszych metod ochrony przez platformy.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama