Cyberbezpieczeństwo
Cyberataki na Ukrainie. Amerykanie: znamy podejrzanego
Amerykanie wskazali osobę odpowiedzialną za wspieranie cyberataków na ukraińskie systemy informatyczne przed inwazją z 24 lutego 2022 roku. Według Departamentu Sprawiedliwości, oskarżony ma być również odpowiedzialny za ataki na infrastrukturę transportową w Europie Środkowej.
Liczba operacji cybernetycznych przeprowadzanych przez Rosję drastycznie wzrosła po inwazji na Ukrainę. Skala jest na tyle duża, że – jak opisywaliśmy na łamach CyberDefence24 – wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski mówi wprost o zimnej wojnie w cyberprzestrzeni. Na początku czerwca ogłoszono w związku z tym powstanie cybertarczy, co jednak spotkało się z reakcją Orange Polska o czym więcej piszemy w tym materiale.
Czytaj też
Rosjanin oskarżony o cyberataki
Działania w zakresie cyberbezpieczeństwa poza typowymi ramami tego pojęcia prowadzą również Stany Zjednoczone. Jak podaje serwis Recorded Future News, Departament Sprawiedliwości oskarżył 22-letniego mieszkańca Rosji o pomoc w przeprowadzeniu cyberataków na Ukrainie na początku 2022 roku, tuż przed pełnoskalową inwazją.
Według Amerykanów, osobą odpowiedzialną za operacje ma być Amin Stigal. W ramach współpracy z GRU, miał zaatakować ukraińskie systemy za pomocą malware WhisperGate. Udaje ono oprogramowanie ransomware, jednak w rzeczywistości jest to wiper; jeden z dokumentów określa go wprost mianem „cyberbroni mającej za zadanie zniszczyć wybrany komputer oraz zgromadzone na nim dane”.
Czytaj też
Ataki na infrastrukturę w Europie Środkowej
Nie jest to jedyny czyn, o który Departament Stanu oskarżył Stigala. Razem z innymi hakerami miał również uczestniczyć w ataku na infrastrukturę transportową państwa w Europie Środkowej. Nie wskazano, o który kraj chodzi – jedyną wskazówką jest to, że wspierał on Ukrainę w wojnie przeciwko Rosji.
Jak opisano w dokumencie rządowym, ataki ze stycznia 2022 miały na celu wzbudzić niepokój wśród Ukraińców w kwestii bezpieczeństwa ich danych.
Stigalowi grozi do 5 lat więzienia w Stanach Zjednoczonych, o ile zostanie on ujęty; obecnie ma status poszukiwanego. Departament Stanu zapewnił również, że wsparcie Ukrainy nadal będzie z ich strony kontynuowane.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany