Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Rząd wykłada miliardy dla firm. Znamy punkty cybertarczy

Autor. CyberDefence24

Polski rząd przeznaczy miliardy złotych dla małych i średnich przedsiębiorstw – zapowiedział wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Poznaliśmy najważniejsze punkty cybertarczy, która ma chronić nas przed m.in. Rosją. 

Podczas konferencji CyberSec EXPO & Forum 2024 w Krakowie wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski ogłosił, że polski rząd w najbliższych latach wyda 30 mld zł na cyfryzację małych i średnich przedsiębiorstw, aby „w cyfryzację byli zaangażowani wszyscy”. Środki będą pochodzić z Krajowego Planu Odbudowy. 

Czytaj też

Reklama

Rządowa cybertarcza. Najważniejsze punkty

Jak przekazał minister cyfryzacji, ogłoszona wcześniej „cybertarcza” planowo ma być zrealizowana w najbliższych 2 latach. Z puli 3 mld zł, które rząd przeznaczy na tę inwestycję, najwięcej środków trafi do samorządów terytorialnych.

Przedstawiciel rządu wyjaśnił, że inicjatywa składa się z kilku elementów. Mowa o m.in.:

  • budowie Centrum Cyberbezpieczeństwa NASK do 2029 r.;
  • rozbudowie CSIRT-ów sektorowych;
  • bezpłatnych szkoleniach dla technicznego i nietechnicznego personelu administracji;
  • budowie i rozbudowie lokalnych centrów cyberbezpieczeństwa;
  • utworzenie nowego programu PWSkills i rozwój istniejącego już PWCyber.

Czytaj też

Wyższe zarobki ekspertów i ekspertek

Co ważne, minister cyfryzacji zapowiedział też zwiększenie środków na Fundusz Cyberbezpieczeństwa. Zadeklarował, że zostanie on powiększony o 150 proc. po to, aby podnieść wynagrodzenia dla ekspertów i ekspertek pracujących w cyber dla państwa. 

Czytaj też

Reklama

Nowa usługa w mObywatelu

Inwestycje dotyczyć też będą mObywatela. „Cybertarczę ma spinać nowa usługa, która pojawi się w mObywatelu: »Bezpieczni w sieci«” – przekazał wicepremier Krzysztof Gawkowski podczas CyberSec EXPO & FORUM 2024. 

Dzięki tej funkcjonalności użytkownicy będą mogli zgłosić incydent, przeglądać najnowsze alerty czy pogłębiać wiedzę na temat cyberbezpieczeństwa.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama