Polityka i prawo
Do kogo należy „CyberTarcza”? Orange kontra Ministerstwo Cyfryzacji
CyberTarcza to zarówno usługa w Orange Polska, jak i robocza nazwa projektu Ministerstwa Cyfryzacji. Firma zwróciła na to uwagę w piśmie skierowanym do resortu. Do sprawy na portalu X odniósł się wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.
„Wielkie zagraniczne korporacje nie zawłaszczą języka polskiego i nie będą dyktować rządowi jak mówić o cyberbezpieczeństwie” – tymi mocnymi słowami na portalu X (dawny Twitter) szef resortu skomentował dokument, jaki ministerstwo otrzymało od Orange.
Jednocześnie Gawkowski zaprosił firmę na spotkania w resorcie dotyczące budowy cybertarczy.
Wielkie zagraniczne korporacje nie zawłaszczą języka polskiego i nie będą dyktować rządowi jak mówić o #cyberbezpieczeństwo. Niemniej zapraszam @OrangePolska na spotkania w @CYFRA_GOV_PL o tym jak mogą pomóc budować #CybertarczaRP pic.twitter.com/SAPi9v7px9
— Krzysztof Gawkowski (@KGawkowski) June 25, 2024
Czytaj też
CyberTarcza zastrzeżona
Gawkowski udostępnił też pismo, jakie Ministerstwo Cyfryzacji (MC) otrzymało od Orange Polska S. A. Firma podkreśla w nim, że popiera projekt MC, który ma na celu wsparcie finansowe dla małych i średnich przedsiębiorstw w ramach cyfryzacji. Zaznacza jednak, że „CyberTarcza jest nazwą zastrzeżoną Orange Polska”, a firma na budowanie rozpoznawalności i wiarygodności tej usługi pracowała przez wiele lat.
„Mając na uwadze ten aspekt, zwracamy się z prośbą o niewykorzystywanie tej nazwy w celach nie związanych z aktywnościami Orange Polska S.A.” – czytamy w dokumencie.
Czytaj też
Użytkownicy X zwrócili uwagę na zbieżność nazw
Ciężko więc mówić tutaj o „dyktowaniu” czegokolwiek. Orange stwierdziło w swoim piśmie fakt. Na zbieżność nazw zwracali już zresztą uwagę użytkownicy portalu X, od razu po pierwszych doniesieniach Ministerstwa Cyfryzacji na temat planowanego projektu.
„Brawa dla rzecznika Orange za skuteczną kampanię! #CyberTarcza” – ironizował Julian Dobrowoliski we wpisie z 3 czerwca. „Czy Ministerstwo Cyfryzacji planuje podwędzić (znacjonalizować?) nazwę i usługę Orange Polska?” – dopytywał inny użytkownik X.
Brawa dla @RzecznikOrange za skuteczną kampanię!#CyberTarcza
— Julian Dobrowolski (@JulDobrowolski) June 3, 2024
Na razie nie wiadomo co myśleć o oświadczeniu Min. @KGawkowski! Czy @CYFRA_GOV_PL planuje podwędzić (znacjonalizować?) nazwę i usługę @Orange_Polska? Czy może wykupić na nią abonamenty za 3️⃣ mld PLN i w Jerozolimskich powinni szykować miejsce w skarbcu? #konsternacja #CyberTarcza https://t.co/ZfIVhmFYjK
— WybitnyEkspertRynkuTelekomunikacyjnego (@EkspertRynku) June 3, 2024
Czytaj też
Cieszyński komentuje
Wpis Krzysztofa Gawkowskiego skomentował były minister cyfryzacji Janusz Cieszynski.
„Właśnie trwają prace na ustawą Prawo Komunikacji Elektronicznej. Skoro w ramach PKE odpuściliście takim firmom setki milionów rocznie w opłatach, to nie ma co się dziwić, że tak lekceważąco i bezczelnie Was traktują. Odwagi - można jeszcze to odwrócić podczas prac w Sejmie!” – ironizuje poseł w portalu X.
Będziemy śledzić rozwój sprawy cybertarczy.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].