Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Ukrainiec stworzył narzędzie dla rosyjskiej grupy

ukraina policja cyber
Czynności prowadzone przez ukraińską cyberpolicję.
Autor. Ukraińska cyberpolicja

28-letni Ukrainiec współpracował z rosyjskimi cyberprzestępcami. Stworzył narzędzie, które ci następnie wykorzystali do ataku na europejską firmę. 

Ukraińska cyberpolicja zdemaskowała mężczyznę, który był zaangażowany w kampanię ransomware rosyjskiej grupy.

Jak wskazują organy ścigania naszego wschodniego sąsiada, 28-letni mieszkaniec obwodu charkowskiego współpracował z cyberprzestępcami. W jaki sposób?

Czytaj też

Ukryć wirusa

komunikacie do sprawy czytamy, że mężczyzna zajmował się tworzeniem programów szyfrujących. Mowa o narzędziach, których zadaniem było maskowanie złośliwego oprogramowania pod przykrywką normalnych, bezpiecznych plików. Jego „produkty” pozwalały ukryć wirusy tak, że najpopularniejsze programy bezpieczeństwa nie były w stanie ich wykryć.

Reklama

Cyberatak na zagraniczną firmę

Usługami 28-latka zainteresowała się jedna z rosyjskich grup. Cyberprzestępcom zależało na ukryciu oprogramowania Conti za pomocą narzędzia stworzonego przez mężczyznę.

Ukraińska cyberpolicja wskazuje, że pod koniec 2021 r. członkowie grupy zainfekowali infrastrukturę firmy działającej w Belgii i Holandii, zaszyfrowali dane i zażądali okupu.

Reklama

Nawet kilkanaście lat więzienia

Funkcjonariusze przeprowadzili przeszukanie i zabezpieczyli sprzęt komputerowy, telefony, karty SIM oraz dokumenty. 28-latkowi grozi do 15 lat więzienia. Nasi sąsiedzi udostępnili nagranie z prowadzonej akcji:

YouTube cover video
Nagranie z czynności ukraińskiej policji.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama