Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Gawkowski: Mamy zimną wojnę w cyberprzestrzeni

Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski na konferencji Secure2024
Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski na konferencji Secure2024
Autor. N. Bochyńska; CyberDefence24

„Nie wiem, czy jesteśmy w stanie cyberwojny, ale można powiedzieć, że mamy cyber zimną wojnę. Mamy nieprawdopodobny wyścig zbrojeń, coraz więcej elementów wpływających na to, że rosną zasoby ludzkie atakujące Polskę, takie jak grupy APT; rosną też zagrożenia. Jeśli do tego dołożymy czynnik trwającej wojny w Ukrainie, to jestem przekonany, że nazwałbym to działaniami zimnowojennymi” - ocenił wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

W czasie konferencji Secure 2024, organizowanej przez NASK wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski w rozmowie z Anną Wittenberg z „Dziennika Gazety Prawnej” ocenił, że nie jesteśmy w stanie „cyberwojny”, ale „mamy cyber zimną wojnę”.

Dodał, że nie chciałby, aby ta sytuacja zmieniła się w „gorący” konflikt. „Nie wyobrażam sobie, że jesteśmy w stanie wojny z przeciwnikiem, ale liczba incydentów rośnie rok do roku; mamy 100 proc. wzrost, a po pierwszym kwartale będzie ich jeszcze więcej. Rośnie ze strony Rosji i Białorusi; ale także innych państw i grup, które są z nimi zaprzyjaźnione i też nas atakują” - powiedział.

Jak wskazał, Polska odpiera największą część ataków ze strony Rosji spośród państw NATO.

„Przygotowanie się na coraz większe konsekwencje związane ze sztuczną inteligencją, komputery kwantowe i wpływania na rozwój zagrożeń i rosnącą liczbę urządzeń. Wiemy, że im jest ich więcej, tym więcej będzie ataków. Konieczne jest analizowanie, co może być wykradzione” - powiedział wicepremier i minister cyfryzacji.

Czytaj też

Bezpieczeństwo dzieci. Obietnice

Gawkowski pytany o to, jak wyglądają prace nad kwestiami bezpieczeństwa dzieci w sieci odpowiedział, że rząd pracuje nad „kwestiami szkoleniowymi i nad CSAM (o tym pisaliśmy w tym materiale)”.

„Zrobimy wszystko, aby polskie dzieci były bezpieczne, ale nie możemy dopuścić, aby były one inwigilowane” - powiedział Gawkowski.

Jako konieczność wskazał odpowiedzialność platform i tego, jak szykują się do wymagań Aktu o Usługach Cyfrowych (DSA). „Muszą usuwać te treści i to powinno stanowić dla nich priorytet. Po drugie, prawo musi powstać - nie możemy być w wiecznym zawieszeniu. Bojąc się przepisów, nie będziemy nic robili - nie może tak być, że będziemy się bać” - podsumował polityk.

Czytaj też

Reklama

Współpraca w cyberbezpieczeństwie

Pytany, co zrobić, aby współpraca w cyberbezpieczeństwie była efektywna Krzysztof Gawkowski odpowiedział, że wcześniej słyszał, iż CSIRT-y ze sobą rywalizowały, a teraz nie ma takiego poczucia.

„Spotykam się regularnie co tydzień z zespołem, odbywają się kolegia cyberbezpieczeństwa w trybie stacjonarnym, na których odbywa się wymiana informacji. Już kilka razy zadziałaliśmy prewencyjnie, wydaliśmy pisemne i ustne zalecenia. Ostrzegliśmy też firmy i dużych operatorów, że zalecenia także będą dotyczyły ich samych i muszą się z tym liczyć” - usłyszeliśmy.

Czytaj też

Reklama

Czy powstanie Agencja Cyberbezpieczeństwa?

W kampanii parlamentarnej Lewica zapowiadała, że stworzy Agencję Cyberbezpieczeństwa, o projekcie w tej sprawie pisaliśmy jako pierwsi na łamach CyberDefence24.pl już ponad trzy lata temu.

Wicepremier i minister cyfryzacji potwierdził, że „powinni zbudować Agencję Cyberbezpieczeństwa”, jednak zaznaczył, że nie jest to „łatwy krok” do wykonania w ciągu roku. Jego zdaniem, działanie powinno się rozpocząć od budowy centrum koordynacji, co nastąpi przy nowelizacji ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa w 2024 roku.

W kwietniu mają zostać przedstawione założenia do ustawy, co zostanie publicznie zaprezentowane całej branży.

Redakcja CyberDefence24 objęła konferencję Secure 2024 patronatem medialnym.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama