Reklama

Biznes i Finanse

Recepta na niskie morale pracowników Mety? Więcej sztucznej inteligencji

Autor. Fot. Stock Catalog/Flickr

Zapoczątkowana w ubiegłym roku fala zwolnień w Mecie oraz wprowadzenie dodatkowej „oceny wydajności” przyczyniają się do coraz gorszych nastrojów pracowników firmy. Mark Zuckerberg próbuje temu zaradzić i chce wykorzystać do tego sztuczną inteligencję.

Reklama

Rok 2023 zwany w Mecie "rokiem wydajności" jest wyjątkowo trudnym czasem dla pracowników tej firmy. Kolejne miesiące przynoszą kolejne doniesienia o zapoczątkowanej w ubiegłym roku fali zwolnień . Z pracą w firmie zarządzanej przez Marka Zuckerberga pożegnało się już kilkanaście tysięcy osób, a wiele wskazuje na to, że redukcja etatów nie jest jeszcze zakończona.

Reklama

Wspomniane uszczuplanie kadr powoduje, że ci, którzy zostali w firmie, przejęli obowiązki zwolnionych, a to sprawia, że muszą pracować jeszcze więcej, niż dotychczas.

Jakby tego było mało, korporacja wdraża nowe rozwiązania, mające na celu zwiększenie efektywności siły roboczej. Jakiś czas temu firma wprowadziła ocenę wydajności pracowników dwa razy do roku. Z kolei na początku czerwca pisaliśmy o nowej polityce pracy zdalnej , która ma sprawić, że od września pracownicy będą musieli być obecni w biurze co najmniej trzy dni w tygodniu.

Reklama

Czytaj też

Niezadowolenie rośnie

Nic dziwnego, że morale osób pracujących w Mecie słabnie. Jak czytamy w dzienniku „Washington Post" ankieta przeprowadzona niedawno wśród pracowników firmy pokazuje, że są oni coraz mniej zadowoleni z kierunku, w którym podąża firma zarządzana przez Marka Zuckerberga.

Owo niezadowolenie wyrażają między innymi poprzez coraz bardziej negatywny stosunek do swojego CEO.  Z informacji serwisu Firstpost z kolei wynika, że ponad 70 proc. ankietowanych ocenia Zuckerberga jako „bardzo złego lidera".

Zaledwie 43 proc. pracowników stwierdziło, że czuje się docenionych przez władze firmy. Problem w tym, że w porównaniu do poprzedniej ankiety (przeprowadzonej w październiku 2022 roku) jest to spadek aż o 15 punktów procentowych.

Czytaj też

AI pomoże?

Jak na rosnące niezadowolenie pracowników reaguje Zuckerberg? Coraz mocniej stawia na sztuczną inteligencję. Jednym z rozwiązań proponowanych przez Metę jest chęć stworzenia ... wewnętrznego asystenta produktywności. AI ma posłużyć pracownikom do pomocy w pisaniu kodu czy w przypominaniu im o wykonywaniu konkretnych działań.

Trzeba przyznać, że to dosyć oryginalny pomysł polepszania nastrojów w firmie. Takie postawienie sprawy sprawia, że z niecierpliwością można już czekać na wyniki kolejnej ankiety, która - z dużą dozą prawdopodobieństwa - będzie mogła stać się kolejną cenną lekcją pokory dla Mety i jej szefa.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama