Armia i Służby
Wojsko Polskie. Nowa wersja platformy dla jednostek SZ RP
Wojsko Polskie stopniowo wdraża nową wersję platformy pozwalającej ustandaryzować serwisy WWW wszystkich jednostek Sił Zbrojnych RP. Co się zmieni?
Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (DKWOC) i Regionalne Centrum Informatyki Wrocław (RCI Wrocław) stworzyli nową wersję platformy, dzięki której możliwe jest ustandaryzowanie serwisów WWW dla jednostek Wojska Polskiego. Mowa o „MULTISERWIS 3.0".
Czytaj też
Wojskowi specjaliści
To efekt projektu „Modernizacja platformy MULTISERWIS 2.0 w zakresie wyglądu i systemu zarządzania treścią Content Management System". W jego realizację zaangażowani byli m.in. specjaliści CO MON a nad wszystkim czuwał Departament Cyberbezpieczeństwa resortu obrony.
Jeśli chodzi o samo wdrożenie, tu kluczową rolę odegrali przedstawiciele DKWOC i RCI Wrocław. Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie wielomiesięczna praca zespołu projektowego serwisów WWW.
Czytaj też
Nowy CMS
Jak podają polskie cyberwojska, przedsięwzięcie zostało podzielone na kilka etapów. Systematyczna praca pozwoliła na stworzenie zmodernizowanej platformy, umożliwiającej efektywne wdrożenie ustandaryzowanych serwisów internetowych dla dowolnych jednostek Wojska Polskiego.
„Od podstaw zbudowany został nowy silnik CMS content management system – system zarządzania treścią) z użyciem najnowszych rozwiązań pozwalający na sprawne i wygodne dla redaktorów zarządzanie treścią strony, dający znacznie większe możliwości personalizacji strony w przyjętym zakresie m.in. poprzez mechanizmy włączania i wyłączania poszczególnych modułów funkcjonalnych" – wskazuje DKWOC.
Co ciekawe, szata graficzna została stworzona przez zewnętrzną firmę.
Czytaj też
Migracja treści i hosting
Postawienie nowej platformy to jednak nie wszystko. Konieczne było również stworzenie mechanizmu migracji treści z platformy „MULTISERWIS 2.0" do nowszej. Inaczej zawartości witryn musiałyby być wprowadzane na nowo.
„Równolegle, obok prac deweloperskich, administratorzy PSI Serwisy WWW (z RCI Wrocław) wspólnie z przedstawicielami DKWOC (z zespołu projektowego Serwisów WWW) utworzyli odpowiednie środowisko hostingowe oraz opracowali właściwe skrypty do obsługi procesów CI/CD – pozwalające na zautomatyzowane zabezpieczenie operacji wdrażania serwisów" – informuje cyberwojsko.
Czytaj też
Długi proces: blisko 600 instytucji
Przedsięwzięcie zostało ukończone w połowie czerwca. Zwieńczeniem wysiłków było testowe wdrożenie, które objęło 9 instytucji podległych Dowództwu. Przeprowadzono również szkolenia.
Na podstawie pozytywnych efektów podjęto decyzję o oficjalnym uruchomieniu nowego rozwiązania. Odbywać się to będzie stopniowo. DKWOC mówi tu o perspektywie kolejnych miesięcy. „Będzie to proces długi i pracochłonny z uwagi na skalę tj. prawie 600 instytucji" – podkreśla polskie cyberwojsko.
Z czasem planowane jest wprowadzanie nowych elementów i funkcji do platformy.
Czytaj też
Ochrona infrastruktury IT wojska
Przypomnijmy, że RCI Wrocław, którego specjaliści byli zaangażowani w przedsięwzięcie, to jednostka wojskowa bezpośrednio podporządkowana DKWOC. Odpowiada za zapewnienie wsparcia teleinformatycznego, mając na uwadze potrzeby kierowania, dowodzenia i współpracy SZ RP w czasie pokoju, kryzysu i wojny. Mówimy o działaniach w pełnym zakresie – współdziałanie systemów stacjonarnych z mobilnymi komponentami łączności Wojska Polskiego i firmami telekomunikacyjnymi.
Jednak RCI Wrocław na tle innych tego typu jednostek wyróżnia jego znaczenie dla ochrony infrastruktury IT polskiej armii. Służba żołnierzy Centrum polega w praktyce na m.in. bojowym zabezpieczaniu wojskowych sieci i systemów.
Jak w praktyce, od środka wygląda służba we wrocławskim Centrum? O tym w naszym materiale: Niejawna łączność Wojska Polskiego. „Łamiemy stereotyp".
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].