Reklama

Armia i Służby

Wojsko RP: specjalna jednostka z Warszawy. Na misji każdego dnia

cyberwojsko polska warszawa
Strażnicy cyberbezpieczeństwa z RCI Warszawa
Autor. CyberDefence24.pl

W Wojsku Polskim są żołnierze, którzy każdego dnia – w czasie pokoju, kryzysu i wojny – czuwają nad cyberbezpieczeństwem naszego kraju i dbają o sprawność infrastruktury SZ RP. „To praca z ludźmi, którzy są dla Ciebie prawdziwymi kolegami; gdzie jest czas i miejsce na dzielenie się doświadczeniem i wiedzą oraz czas na koleżeńskie żarty” – mówi nam kpt Łukasz Lewnau, służący w RCI Warszawa.

Reklama

Artykuł sponsorowany

Reklama

Cyberwojska zwykle kojarzą nam się z jednym: żołnierzami w mundurach, siedzącymi przed ekranami komputerów, uderzającymi w klawisze i klikający w myszki, aby stawić czoła wrogom atakującym za pomocą sieci. To jednak jedynie skromny wycinek szerokiej i złożonej służby związanej ze sferą cyber. W praktyce sprawa wygląda nieco inaczej. 

Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (DKWOC) odpowiada za cyberbezpieczeństwo i cyberobronę naszego kraju, posiadając zdolności do prowadzenia działań w pełnym spektrum (defensywne, ofensywne i rozpoznania). Mówi się o nim wiele – zwłaszcza biorąc pod uwagę wojnę w Ukrainie –, jednak często zapomina o jakże ważnych podległych jednostkach. Jedną z nich jest Regionalnego Centrum Informatyki Warszawa (RCI Warszawa) .

Reklama
RCI Warszawa
RCI Warszawa
Autor. RCI Warszawa

Poznaj cyberżołnierzy

Jak wygląda służba w stołecznym RCI? O tym rozmawiamy z jego żołnierzami: por. Moniką Zaleską, mjr Zdzisławem Wosiem oraz kpt Łukaszem Lewnau. 

Szymon Palczewski, CyberDefence24.pl: Na czym polega Państwa służba? Co takiego robicie?

Por. Monika Zaleska: Każdego dnia musimy wykazywać się praktycznymi umiejętnościami, aby zapewnić naszym użytkownikom ciągły i nieprzerwalny dostęp do systemów. Jest to duże wyzwanie, które wiąże się z wielką odpowiedzialnością, ale też satysfakcją! Dobry zespół specjalistów to gwarancja sukcesu i taki mamy w RCI Warszawa.

Mjr Zdzisław Woś: Z pewnością służba w RCI Warszawa jako instytucji ściśle technicznej jest wyjątkowa. Większość zadań jakie wykonuję na powierzonych mi stanowiskach dotyczy rozwiązywania problemów związanych z zagadnieniami z szeroko pojętej telekomunikacji. Służba, którą pełnię na pierwszy „rzut oka" nie różni się od pracy, jaką wykonują moi koledzy ze studiów na rynku cywilnym – poza jednym wyjątkiem. Jak każdy żołnierz jestem zobligowany do przestrzegania określonych norm środowiskowych określonych w regulaminach oraz rozporządzeniach. Jestem również zobowiązanych do uczestnictwa w zajęciach strzeleckich czy zajęć wychowania fizycznego, ale to jest przyjemna część pełnienia służby w RCI Warszawa.

Kpt Łukasz Lewnau: Służba w komórce technicznej to codzienne wdrażanie lub szukanie nowych rozwiązań usprawniających system łączności, nie tylko w rejonie odpowiedzialności RCI Warszawa, ale całej Polsce. Ściśle współpracujemy z pozostałymi RCI w ramach wielu projektów i w celu realizacji postawionych nam zadań. Usługi w sensie technicznym, o których jakość dba RCI Warszawa, to telefonia PSTN, komunikacja radiowa, satelitarna, teletransmisyjna czy administracja systemami informatycznymi: Domeny AD, rozwiązania VoIP czy Sieci IP, a także systemy klauzulowane.

Szymon Palczewski, CyberDefence24.pl: Wiele osób myśląc o „cyberwojsku", ma przed oczami wizję żołnierzy przed ekranami komputerów. W przypadku RCI Warszawa to faktycznie służba „zza biurka"?

Por. Monika Zaleska: Można tak to ująć. Jako Administrator systemu pracuję codziennie przy biurku przed kilkoma monitorami, to moje miejsce służby. Czuwam każdego dnia nad prawidłowym działaniem systemu i wspieram użytkowników zza biurka. Taka jest nasza rola w Wojskach Obrony Cyberprzestrzeni. Warto zaznaczyć, że mimo stanowisk informatycznych jesteśmy ciągle żołnierzami i stale szkolimy się w tym zakresie.

Mjr Zdzisław Woś: Służba w RCI Warszawa polega na rozwiązywaniu problemów stricte „technicznych". Stawiane zdania dotyczą konfiguracji urządzeń sieciowych, serwerów czy aplikacji oraz szeregu innych urządzeń telekomunikacyjnych. Maszyny z człowiekiem nie komunikują się gestami, czy słowami, ale jedynie za pośrednictwem linii komend lub interfejsu graficznego. Dlatego jeżeli ktoś uwzględni, że służba „zza biurka" nie dotyczy osób, które raz na jakiś czas przejdą się do serwerowni w celu zrestartowania urządzenia czy podpięcia pod konsolę, to zdecydowanie nie jest to praca „zza biurka".

Kpt Łukasz Lewnau: Praca w RCI Warszawa jest często pracą przy komputerze, jednak nie zawsze jest to „zza biurka". W wielu przypadkach trzeba mieć możliwość poruszania się po całym garnizonie Warszawa, czasem również do innych RCI w celu konfiguracji urządzeń, na których pracujemy.

Dodatkowo żołnierze i pracownicy RCI biorą udział w wielu konferencjach tematycznych, a także w szkoleniach oraz – co ważne – sami przeprowadzają szkolenia dla innych jednostek resortu obrony narodowej. 

Ponadto, jak w każdej jednostce, wszystkich żołnierzy obowiązuje coroczny sprawdzian sprawności fizycznej i w związku z tym w porządku dnia, zatwierdzonym przez Komendanta RCI Warszawa, znajduje się czas na Wychowanie Fizyczne. Na koniec dodam też, że jak w każdej jednostce wojskowej jest możliwość, po otrzymaniu zgody Komendanta RCI Warszawa, aby wziąć udział w misjach w ramach Polskich Kontyngentów Wojskowych.

Szymon Palczewski, CyberDefence24.pl: Od lat służą Państwo w RCI Warszawa. Jakby mieli Państwo wskazać główne powody, dlaczego warto wejść do jednostki?

Por. Monika Zaleska: Służba w naszym Centrum to ciągłe wyzwania i możliwość podnoszenia swoich kwalifikacji. Każdego dnia mierzymy się z różnymi problemami co sprawia, że nie mamy czasu na nudę. RCI Warszawa to idealne miejsce dla ludzi, którzy chcą stale się rozwijać i uczestniczyć w budowaniu i utrzymaniu wielu systemów informatycznych.

Mjr Zdzisław Woś: Pamiętam swój pierwszy dzień w służbie, kiedy meldowałem się u Dowódcy Jednostki, wtedy otrzymałem pytanie: „Czy woli się Pan zajmować telekomunikacją czy informatyką?". Właśnie z tego względu służba w RCI Warszawa jest niesamowicie atrakcyjna. Młodzi absolwenci, ale również pracownicy mogą rozwijać swoje zainteresowania z zakresu telekomunikacji, informatyki, czy cyberbezpieczeństwa. Jeżeli ktoś lubi zdobywać wiedzę, poznawać nowinki technologiczne, ale również jest gotowy na „ubrudzenie sobie rąk" na strzelnicy wojskowej, to z czystym sumieniem poleciłbym służbę w RCI Warszawa. Kiedy mam przyjemność przyjmowania na stanowisku pracy absolwenta lub nowego pracownika to – w pozytywnym znaczeniu – „zazdroszczę" mu tych wyzwań, które na niego czekają; możliwości, jakie przed nim stoją; ale również uświadamiam o ilości pracy, jaka przed nim stoi w służbie w RCI Warszawa.

Kpt Łukasz Lewnau: Służbę w RCI Warszawa warto pełnić, bo oferuje wiele wyzwań, ale też i dostęp do technologii oraz szkoleń. Dla osoby, która chce i ma chęć by uczyć się i rozwijać jest to świetne miejsce. Szeroki zakres szkoleń, w jakich biorą udział pracownicy i żołnierze RCI Warszawa, to olbrzymi plus. 

Co więcej, to praca z ludźmi, którzy są dla Ciebie prawdziwymi kolegami; gdzie jest czas i miejsce na dzielenie się doświadczeniem i wiedzą oraz czas na koleżeńskie żarty. Dodatkowo dogodna lokalizacja w samym centrum m. st. Warszawa oraz bliskość stacji PKP jest olbrzymim plusem dla osób dojeżdżających z bardziej odległych miejsc. 

W mojej opinii w RCI Warszawa jest miejscem dla wszystkich osób chcących lub zajmujących się już nie tylko administracją, jak np. HR, ale też techniką oraz logistyką. Po kilku latach spędzonych w RCI uważam, że to bardzo dobre miejsce na rozpoczęcie swojej kariery wojskowej. Tu każdy znajdzie coś dla siebie.

Dziękuję za rozmowę.

Na służbie

Warto podkreślić, że żołnierze służący w RCI Warszawa aktywnie uczestniczą w zadaniach dotyczących pracy zespołu reagowania na incydenty CSIRT MON, który działa w ramach DKWOC. To tam wojskowi specjaliści podejmują działania związane z np. wrogimi cyberatakami wymierzonymi w sieci i systemy Sił Zbrojnych RP. A w ostatnim czasie jest ich znacząco więcej, co ma związek z rosyjską inwazją na Ukrainę.

Przed naszymi kamerami gen. bryg. Karol Molenda (Dowódca DKWOC) oraz płk Łukasz Jędrzejczak (Zastępca Dowódcy DKWOC i szef CSIRT MON) mówili o 5-krotnym wzroście prób wrogich ataków na infrastrukturę MON.

YouTube cover video
Gen. bryg. Karol Molenda w rozmowie z CyberDefence24.pl

Prawdziwym wyzwaniem dla osób służących w tej jednostce jest wprowadzenie procedur w zakresie wdrożenia, administrowania, utrzymania i wykorzystania mobilnych oraz stacjonarnych systemów bezpiecznej wymiany informacji.

Na tym się jednak służba nie kończy. Żołnierze, ale i personel cywilny Centrum uczestniczą również w zabezpieczaniu wielu ćwiczeń i manewrów, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych. Mowa o wydarzeniach, które są organizowane przez dowództwa oraz jednostki będące w rejonie odpowiedzialności RCI Warszawa.  

RCI Warszawa
Żołnierze RCI Warszawa na służbie.
Autor. RCI Warszawa

RCI Warszawa z bliska

Zacznijmy od tego, że Regionalne Centrum Informatyki Warszawa to jednostka wojskowa przeznaczona do zapewnienia Ministerstwu Obrony Narodowej wsparcia teleinformatycznego dla potrzeb kierowania, dowodzenia i współdziałania Wojska Polskiego w czasie pokoju, kryzysu oraz wojny. 

Odpowiada za utrzymanie stacjonarnych systemów teleinformatycznych, w tym systemów transmisyjnych, komutacyjnych, sieci transmisji danych, łączności radiowej, radioliniowej, satelitarnej oraz systemów informatycznych, zautomatyzowanych systemów dowodzenia, systemów bezpieczeństwa oraz wojskowej poczty polowej. Kluczowym zadaniem RCI Warszawa jest zagwarantowanie ciągłość działania oraz jakość świadczonych usług.

RCI Warszawa
Żołnierz RCI Warszawa czuwa nad wojskową infrastrukturą.
Autor. RCI Warszawa

Ponadto, jednostka jest odpowiedzialna za zabezpieczenie teleinformatyczne komórek organizacyjnych MON, Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sil Zbrojnych, Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, Centrum Operacji Powietrznych – Dowództwa Komponentu Powietrznego. 

Nie można również zapominać o wsparciu teleinformatycznym dla instytucji resortu obrony i jednostek wojskowych będących w rejonie odpowiedzialności warszawskiego Centrum. 

Czuć satysfakcję

Dla omawianego Centrum największą satysfakcją jest zadowolenie użytkowników, korzystających z infrastruktury obsługiwanej przez jednostkę. Nie brakuje również wymiernych osiągnięć, jakimi może pochwalić się stołeczne RCI. Wystarczy wspomnieć, że jego żołnierze oraz personel cywilny skutecznie zabezpieczyli od strony teleinformatycznej posiedzenie Komitetu Wojskowego NATO, który miał miejsce w 2018 r. w Warszawie. 

Ponadto, specjaliści jednostki aktywnie uczestniczyli we wdrożeniu systemu Elektronicznego Zarządzania Dokumentami w Urzędzie Ministra Oborny Narodowej. A w podczas różnego rodzaju zawodach i konkursach w obszarze cyberbezpieczeństwa, eksperci RCI Warszawa zajmują czołowe miejsca. 

RCI Warszawa
Żołnierz RCI Warszawa na służbie.
Autor. RCI Warszawa

Jak to było?

Cybewojska RP to relatywnie nowy twór. Oficjalnie zostały powołane w 2022 r. na mocy decyzji ministra obrony Mariusza Błaszczaka. Jednak jednostki odpowiedzialne za sferę cyber w wojsku funkcjonowały już znacznie wcześniej. Omawiane RCI Warszawa swoją działalność rozpoczęło dokładnie 1 stycznia 2018 r. (na bazie Decyzji nr 1/Org./ISI Ministra Obrony Narodowej z dnia 31 sierpnia 2017 r.). W ten sposób zintegrowano jednostki realizujące wcześniej odrębne zadania wsparcia IT dla różnych rodzajów wojsk w jedną strukturę organizacyjną. 

Wyjaśnijmy, że RCI Warszawa kultywuje tradycje Centralnego Węzła Łączności Ministerstwa Obrony Narodowej (CWŁ MON), Centrum Wsparcia Teleinformatycznego Sił Zbrojnych (CWT SZ), 4. Rejonu Wsparcia Teleinformatycznego Sił Powietrznych (4. RWT SP) oraz Zespołu Zarządzania Wsparciem Teleinformatycznym w Warszawie (ZZWT Warszawa).

Podobnie jak pozostałe RCI opiera się na hierarchicznej strukturze organizacyjnej. Podlega bezpośrednio Dowódcy Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, a dalej mamy Komendanta RCI Warszawa, szefów poszczególnych Wydziałów i finalnie szefów/kierowników sekcji. 

Warszawska Syrenka

Odznaka RCI Warszawa od razu wskazuje, że mamy do czynienia z jednostką ze stolicy Polski. Wystarczy spojrzeć na Syrenkę, która od razu rzuca się w oczy (to herb m. st. Warszawy). Ponadto, widzimy symbole wojsk informatyki (po lewej) oraz łączności (po prawej, piorun).

RCI Warszawa
RCI Warszawa
Autor. RCI Warszawa

Odznakę wprowadzono na podstawie decyzji szefa resortu obrony Nr 163/MON z dnia 10 grudnia 2018 r. 

Organizator wojskowych oddziałów łączności

Patronem RCI Warszawa jest płk prof. Kazimierz Drewnowski. Urodził się 4 marca 1881 r. w Stanisławowie. Studiował na politechnikach we Lwowie, Zurychu i w Darmstadt, gdzie specjalizował się w dziedzinie techniki wysokich napięć. Podczas I Wojny Światowej wstąpił do Legionów Polskich, w których był organizatorem wojskowych oddziałów łączności. Po wojnie został szefem służby łączności i komendantem Głównej Szkoły Artylerii i Inżynierii w Warszawie.

W Politechnice Warszawskiej był współinicjatorem powstania Wydziału Elektrycznego. Zorganizował Zakład Miernictwa Elektrycznego i Wysokich Napięć oraz Laboratorium Wysokich Napięć, czyli pierwszą tego typu placówkę w naszym kraju. Dwukrotnie pełnił funkcję dziekana Wydziału Elektrycznego. W sierpniu 1939 r. został rektorem Politechniki Warszawskiej. 

Patron warszawskiego RCI był współzałożycielem i członkiem honorowym Stowarzyszenia Elektryków Polskich, wiceprezesem Międzynarodowej Komisji Elektrotechnicznej oraz współzałożycielem i wiceprezesem Międzynarodowej Konferencji Wielkich Sieci Elektrycznych.

Płk prof. Kazimierz Drewnowski był kawalerem Orderu Virtuti Militari, Polonia Restituta, Legii Honorowej oraz wielu innych odznaczeń. Kochał góry, zwłaszcza Tatry i właśnie tam zmarł (22 sierpnia 1952 r.). Został pochowany na zabytkowym cmentarzu w Zakopanem na Pęksowym Brzyzku.

Z myślą o młodych

RCI Warszawa docenia współpracę z partnerami społecznymi i aktywnie angażuje się w inicjatywy na rzecz placówek edukacyjnych. Dla potwierdzenia wystarczy wspomnieć, że w latach 2020-2021 podpisano porozumienia z Zespołem Szkół Łączności w Warszawie, Światowym Związkiem Polskich Żołnierzy Łączności, Zespołem Szkół Elektronicznych i Licealnych oraz Zespołem Szkół nr 14 w Warszawie dotyczące współpracy na rzecz obronności państwa. 

Wszystko po to, aby kształtować pozytywny wizerunek Wojska Polskiego i służby, upowszechniać tradycję i historię Sił Zbrojnych RP oraz samego RCI Warszawa. Równie ważne są poszerzanie wiedzy wśród młodzieży oraz podnoszenie kwalifikacji młodych Polaków, przygotowując ich do pracy na stanowiskach związanych z technologiami IT. 

Dlaczego warto?

Służba w RCI Warszawa to przede wszystkim możliwość rozwoju – od szeregowego do oficera. Warto zwrócić uwagę, że w przypadku tej jednostki występuje relatywnie mała ilość stanowisk szeregowych, co bardzo ułatwia przechodzenie do innych korpusów bez z zmiany jednostki.

Podnoszenie kompetencji i zdolności odbywa się poprzez m.in. w ramach szkoleń i kształcenia w SZ RP oraz dzięki współpracy z podmiotami komercyjnymi. Tutaj mówimy nie tylko o inicjatywach organizowanych w kraju, ale również za granicą. 

„Trening czyni mistrza". To popularne stwierdzenie wpisuje się w szanse, jakie każdemu daje warszawie centrum. Poprzez dostęp w codziennej służbie do najnowocześniejszych rozwiązań technicznych, oprogramowania i sprzętu powoduje, że żołnierze spełniający początkowe minimalne wymagania na zajmowanych stanowiskach zyskują możliwość osiągnięcia prawdziwego mistrzostwa.

RCI Warszawa
Służba w RCI Warszawa.
Autor. RCI Warszawa

Dla kandydatów

RCI Warszawa poszukuje specjalistów z obszaru teleinformatyki, inżynierii komputerowej, systemów komputerowych, baz danych, bezpieczeństwa teleinformatycznego oraz  cyberbezpieczeństwa, jak również pracowników posiadających wykształcenie z zakresu telekomunikacji, elektroniki, elektroenergetyki.

Ponadto, Centrum zachęca do służby na stanowiskach związanych z eksploatacją systemów informatycznych, w szczególności w zakresie zarządzania i administrowania sieciami informatycznymi oraz bazami danych, a także obsługi zautomatyzowanych systemów dowodzenia i kierowania środkami walki.

Jesteś zainteresowany/a służbą w RCI Warszawa? Musisz być świadomy, że jednostka oczekuje od potencjalnych kandydatów spełnienia warunków do uzyskania dostępu do informacji niejawnych oznaczonych klauzulą ŚCIŚLE TAJNE lub TAJNE i ich odpowiedników w NATO i UE. Równie ważna jest znajomości angielskiego na poziomie komunikatywnym oraz pozwalającym na czytanie dokumentacji technicznej.

Co ważne, należy także posiadać odpowiednią wiedzę i doświadczenie w przynajmniej jednym z poniższych obszarów:

  • działania sieci komputerowych;
  • wirtualizacji;
  • systemów operacyjnych Windows, Linux;
  • bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych;
  • eksploatacji i obsługi urządzeń serwerowych i/lub sieciowych.

Szczególnie pożądane jest doświadczenie w pracy jako Administrator Systemów IT.

Bieżące informacje na temat wolnych stanowisk w RCI Warszawa udostępniane są za pośrednictwem poczty elektronicznej w MILNET - Z; strony RCI Warszawa (https://rciwarszawa.wp.mil.pl) oraz CYBER.mil.pl (https://www.cyber.mil.pl). Komunikaty można znaleźć również na mediach społecznościowych (Facebook).

Warto także uczestniczyć w targach pracy i piknikach wojskowym. Tam też przekazywane są informacje o wakatach.

Reklama

Komentarze

    Reklama