Stany Zjednoczone zablokowały dostawy elementów uzbrojenia do Iranu. Przyczyniła się do tego operacja amerykańskiego wywiadu, prowadzona - jak twierdzą służby - dzięki Sekcji 702.
Serwis Politico, powołując się na dwóch przedstawicieli amerykańskiego wywiadu, wskazuje, że CIA oraz inne agencje USA wykorzystały informacje pozyskane dzięki monitorowaniu komunikacji elektronicznej zagranicznych producentów broni, w celu wstrzymania kilku dostaw zaawansowanych komponentów do Iranu.
Działania amerykańskich służb – według serwisu – rozpoczęły się po tym, jak administracja naciskała, aby uniemożliwić Teheranowi rozwijanie programu rakiet balistycznych (pojawiają się twierdzenia, że Iran wykorzystuje go do wspierania Rosji w wojnie na Ukrainie).
Czytaj też
Spór wokół przepisów
Opisana sytuacja staje się silnym argumentem zwolenników Sekcji 702 Foreign Intelligence Surveillance Act, dotyczącej operacji szpiegowskich i inwigilacji. Ich zdaniem zapisy te mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa narodowego USA, dlatego też powinny zostać zatwierdzone przez Kongres (wygasają z końcem roku).
Po drugiej stronie znajdują się ci, którzy nawołują do zmian w prawie i wprowadzenia dodatkowych mechanizmów ochronnych. Apelują o modyfikację zapisów m.in. umożliwiających agencjom wywiadowczym gromadzenie i analizowanie komunikacji (maile, SMS-y itp.).
Czytaj też
Zmiana podejścia
Przypomnijmy, że obecnie na stole w amerykańskim Senacie pojawiło się kilka wersji ustawy przedłużającej obowiązywanie Sekcji 702.
Jedna z propozycji, wspierana przez przedstawicieli obu partii, zakłada drastyczną zmianę w podejściu do prywatności osób poddawanych czynnościom operacyjnym. Więcej na ten temat: USA. Czy inwigilacja bez nakazu będzie legalna?
Czytaj też
Irański przypadek
Irański przypadek może okazać się istotny w tym sporze. Serwis Politico zwraca uwagę, że według przedstawicieli służb USA Sekcja 702 miała fundamentalne znaczenie dla powstrzymania dostawy komponentów broni dla Teheranu. Nie podali jednak nazw producentów, których sprawa dotyczy ani elementów uzbrojenia.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].