Reklama

Armia i Służby

Ukraińscy żołnierze stracili życie i oszczędności. Seria zatrzymań

ukraina żołnierze wojsko sbu policja zatrzymanie
Zatrzymanie jednego ze sprawców przez ukraińską policję i SBU.
Autor. Поліція Дніпропетровщини/YouTube

Zatrzymano osoby, które kradły pieniądze z kont poległych na Ukrainie żołnierzy oraz zaciągały na nich pożyczki w bankach. Sprawcy mieli dojście do kostnicy medycyny sądowej. 

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) oraz lokalna policja zatrzymały 5 osób, które dopuściły się kradzieży pieniędzy z kont bankowych poległych na wojnie żołnierzy. W wyniku dochodzenia ustalono, że sprawcy przejęli oszczędności wojskowych, których ciała przetransportowano do Dniepru w celu przeprowadzenia pośmiertnych badań. 

YouTube cover video
Film z zatrzymania jednego ze sprawców przez ukraińską policję oraz SBU.

Czytaj też

Żołnierze stracili życie i oszczędności

Organizator procederu w nielegalną działalność zaangażował m.in. pracownika lokalnego biura medycyny sądowej. Jego zadaniem była kradzież rzeczy osobistych żołnierzy, których ciała złożono w kostnicy. Mowa o m.in. kartach płatniczych czy telefonach komórkowych z np. aplikacjami bankowości internetowej. 

Sprawcy wykorzystywali je do pozyskania dostępu do kont bankowych w celu przywłaszczenia pieniędzyznajdujących się na rachunkach ofiar. Środki przelewali na kontrolowane przez siebie konta. Jak podaje SBU, zatrzymani zaciągali również pożyczki. 

„Mężczyźni kradli również rzeczy osobiste poległych żołnierzy, które następnie sprzedawali w internecie” – dodaje ukraińska policja. Wskazuje, że proceder trwał od 2023 r. 

Reklama

Skradziono ponad 1,5 mln

Przestępcy starali się działać jak najszybciej, aby zdążyć wytransferować pieniądze, zanim bank otrzymał informację o śmierci właściciela konta. W ten sposób przywłaszczyli sobie środki o wartości blisko 1,5 mln hrywien (ok. 144,5 tys. zł). 

Wśród 5 zatrzymanych są m.in. pracownik biura medycyny sądowejinformatyk odpowiedzialny za pozyskiwanie dostępu do rachunków żołnierzy oraz recydywista

Reklama

Seria przeszukań i zatrzymań

W trakcie 12 przeszukań miejsc zamieszkania sprawców oraz ich samochodów, funkcjonariusze zabezpieczyli telefony, karty SIM i bankowe oraz rzeczy osobiste poległych żołnierzy, w tym ich mundury. 

Członkowie grupy przebywają obecnie w areszcie. Grozi im do 10 lat więzienia

YouTube cover video
Film dotyczący akcji zatrzymania przestępców przez ukraińską policję oraz SBU.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama