Armia i Służby
Ukraińscy żołnierze stracili życie i oszczędności. Seria zatrzymań
Zatrzymano osoby, które kradły pieniądze z kont poległych na Ukrainie żołnierzy oraz zaciągały na nich pożyczki w bankach. Sprawcy mieli dojście do kostnicy medycyny sądowej.
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) oraz lokalna policja zatrzymały 5 osób, które dopuściły się kradzieży pieniędzy z kont bankowych poległych na wojnie żołnierzy. W wyniku dochodzenia ustalono, że sprawcy przejęli oszczędności wojskowych, których ciała przetransportowano do Dniepru w celu przeprowadzenia pośmiertnych badań.
Czytaj też
Żołnierze stracili życie i oszczędności
Organizator procederu w nielegalną działalność zaangażował m.in. pracownika lokalnego biura medycyny sądowej. Jego zadaniem była kradzież rzeczy osobistych żołnierzy, których ciała złożono w kostnicy. Mowa o m.in. kartach płatniczych czy telefonach komórkowych z np. aplikacjami bankowości internetowej.
Sprawcy wykorzystywali je do pozyskania dostępu do kont bankowych w celu przywłaszczenia pieniędzyznajdujących się na rachunkach ofiar. Środki przelewali na kontrolowane przez siebie konta. Jak podaje SBU, zatrzymani zaciągali również pożyczki.
„Mężczyźni kradli również rzeczy osobiste poległych żołnierzy, które następnie sprzedawali w internecie” – dodaje ukraińska policja. Wskazuje, że proceder trwał od 2023 r.
Skradziono ponad 1,5 mln
Przestępcy starali się działać jak najszybciej, aby zdążyć wytransferować pieniądze, zanim bank otrzymał informację o śmierci właściciela konta. W ten sposób przywłaszczyli sobie środki o wartości blisko 1,5 mln hrywien (ok. 144,5 tys. zł).
Wśród 5 zatrzymanych są m.in. pracownik biura medycyny sądowej, informatyk odpowiedzialny za pozyskiwanie dostępu do rachunków żołnierzy oraz recydywista.
Seria przeszukań i zatrzymań
W trakcie 12 przeszukań miejsc zamieszkania sprawców oraz ich samochodów, funkcjonariusze zabezpieczyli telefony, karty SIM i bankowe oraz rzeczy osobiste poległych żołnierzy, w tym ich mundury.
Członkowie grupy przebywają obecnie w areszcie. Grozi im do 10 lat więzienia.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].
Pełne gacie
Za fraki na front