Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Grupa hakerów-gejów wykradła kilkaset dokumentów NATO. Dotknięci polscy oficerowie

Autor. CyberDefence24

Grupa SiegedSec opublikowała w sieci dane pochodzące z NC3O (NATO Consultation, Command and Control Organization). Cyberprzestępcom udało się wykraść setki dokumentów. W wycieku znajdują się dane polskich oficerów.

SiegedSec twierdzi, że udało im się po raz trzeci przełamać zabezpieczenia NATO. Grupa zajmuje się przede wszystkim atakowaniem Izraela i organizacji współpracujących z tym krajem.

Cyberprzestępcy opisują się humorystycznie jako „gay furry hackers”. Dane udostępnione były za pomocą MEGA, czyli witryny służącej do hostingu plików. Na platformie znajdowały się zarówno nowe informacje, jak i z ostatnich trzech wycieków. Konto cyberprzestępców na X zostało zawieszone.

Zawieszone konto na X
Zawieszone konto na X
Autor. x.com
Fragment wypowiedzi cyberprzestępców
Fragment wypowiedzi cyberprzestępców
Autor. Telegram SiegedSec

Wykradzione informacje

W komunikacie na Telegramie oprócz linku do pobrania plików dołączono zrzuty ekranu pochodzące z wewnętrznego portalu NATO.

Ocenzurowane przez nas zrzuty ekranu z wewnętrznego portalu NATO
Ocenzurowane przez nas zrzuty ekranu z wewnętrznego portalu NATO
Autor. Telegram SiegedSec

W plikach załączonych przez cyberprzestępców znajduje się kilkaset dokumentów obarczonych klauzulą NATO UNCLASSIFIED. Na szczęście cyberprzestępcom nie udało się wykraść ściśle tajnych danych.

Czytaj też

Reklama

Dane polskich oficerów

W plikach z archiwum oznaczonego jako NATOv1 znajdowały się dwa pliki tekstowe, które zawierają dane osobowe wielu żołnierzy krajów NATO. W pliku NCISG_Personnel.txt znajdują się imiona i nazwiska wraz z adresami e-mail.

Ocenzurowany fragment danych pochodzących z NCSIG
Ocenzurowany fragment danych pochodzących z NCSIG
Autor. Plik z wycieku danych

Niestety w pliku FMN_Contacts.txt znajdują się dane 98 polskich żołnierzy. W tej grupie można wyszukać 45 numerów telefonu zaczynających się od +48.

Adresy mailowe pochodzą z takich domen jak m.in. ron.mil.pl, skw.gov.pl, akademia.mil.pl, mon.gov.pl czy wat.edu.pl.

Ocenzurowany zrzut ekranu z wycieku
Ocenzurowany zrzut ekranu z wycieku
Autor. Fragment z wycieku danych

Należy podkreślić, że wyżej wymienione pliki zostały ponownie udostępnione przez SiegedSec. Pierwszy raz ujrzały światło dzienne w lipcu 2023 roku, o czym informowaliśmy na łamach naszego portalu.

Po raz pierwszy zostały ujawnione dane 12 żołnierzy. Wyciek zawierał m.in. stopnie wojskowe, adresy e-mail i numery telefonów. Wśród nich znajdują się oficerowie starsi.

Ocenzurowany fragment z wycieku danych
Ocenzurowany fragment z wycieku danych
Autor. Pliki z wycieku

Podsumowanie

Należy spodziewać się wielu cyberataków podczas tegorocznego szczytu NATO. Ten wyciek nie ujawnił żadnych ściśle tajnych dokumentów, lecz upubliczniono dane wrażliwe kilkunastu osób z Polski.

Grupa SiegedSec pozostaje bardzo aktywna i grozi kolejnymi działaniami wymierzonymi w „sojuszników Izraela”.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama