Reklama

Armia i Służby

Problem Ukraińców. Wykradano wojskowe dane

wojna ukraina wojsko inwazja Rosji
Wojna na Ukrainie: ukraińskie wojsko na froncie.
Autor. Operational Command West/Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa)/X

Ukraińskie wojsko padło celem grupy mającej najpewniej powiązania z okupacyjnymi władzami w Ługańsku. Niepokojące są informacje dotyczące kradzieży danych sił zbrojnych. Wystosowano apel do przedstawicieli armii.

Ukraiński zespół reagowania na incydenty komputerowe (CERT-UA) oraz centrum cyberbezpieczeństwa Sił Zbrojnych Ukrainy odkryli aktywność grupy oznaczonej jako UAC-0020 i znanej pod nazwą Vermin. Jej celem było wojsko.

Czytaj też

Grupa z okupowanego Ługańska

Eksperci naszego wschodniego sąsiada wskazują w komunikacie, że za Vermin mają stać przedstawiciele organów ścigania z okupowanego przez Rosjan Ługańska. Ostatnio prowadzili kampanię w marcu 2022 r., po czym nastąpił okres wyciszenia. Teraz ujawniono ich najnowsze działania. 

Ukraińskie wojsko celem. Chodzi o kradzież danych

Na czym polegała operacja? CERT-UA i centrum SZU odkryli, że atakujący wykorzystali podatność znaną jako Spectre do kradzieży danych, w tym plików, dokumentów, haseł. Wszystko zaczynało się od wysłania do użytkowników e-maili z załącznikiem, którym było archiwum chronione hasłem „turrel.fop.vovchok.rar”.

Atak na wojsko. Apel o pilny kontakt

Jak wynika z komunikatu, informacje skradzione w ramach kampanii zostały przesłane na urządzenia atakujących. W związku z zagrożeniem CERT-UA apeluje do osób odpowiedzialnych za cyberbezpieczeństwo sił zbrojnych o pilny kontakt z wojskowym Centrum.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama