Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Ukraina: Oszuści w mediach społecznościowych. Schemat "na znajomego"

Cyberoszuści zatrzymani w Ukrainie
Oszuści zostali zdemaskowani przez cyberpolicję obwodu iwano-frankowskiego
Autor. cyberpolice.gov.ua

Ukraińska cyberpolicja zatrzymała cztery osoby, które włamywały się na konta użytkowników mediów społecznościowych. Następnie podszywały się pod ofiary i wyłudzali pieniądze metodą „znajomy prosi o pożyczkę”.

Oszuści zostali zdemaskowani przez ukraińską cyberpolicję obwodu iwano-frankowskiego wraz ze śledczymi z tego regionu, pod nadzorem Prokuratury Rejonowej miasta Iwano-Frankiwsk.

Ustalono, że sprawcami było trzech mieszkańców obwodu zaporoskiego i jeden mieszkaniec Zakarpacia, w wieku od 20 do 27 lat. Cyberprzestępcy działali na terenie obwodu iwanofrankowskiego od sierpnia 2023 r. do stycznia 2024 r. W tym czasie oszukali pięćdziesiąt osób.

Phishing w mediach społecznościowych

Przestępcy wysyłali wiadomości phishingowe w mediach społecznościowych. W ten sposób zyskiwali dostęp do loginów i haseł ofiar.

Później wysyłali wiadomości do znajomych właścicieli profili, z prośbą o pożyczenie pieniędzy. Do przelewu oszuści podawali numery kontrolowanych przez nich rachunków bankowych.

Czytaj też

Reklama

Przeszukania

Ukraińska cyberpolicja przeprowadziła szereg przeszukań w miejscu zamieszkania jednego z oskarżonych. Zabezpieczono sprzęt komputerowy, 16 telefonów komórkowych, 16 kart bankowych, gotówkę w wysokości 1,5 tys. dolarów i 86 tys. hrywien i inne dowody wskazujące na udział w nielegalnych działaniach. Na wniosek funkcjonariuszy skonfiskowano zajęte mienie.

Ukraina - gotówka przestępców
W miejscu zamieszkania jednego z oszustów znaleziono gotówkę
Autor. cyberpolice.gov.ua

Czytaj też

Reklama

Cyberoszuści czekają na rozprawę

Obecnie zakończyło się postępowanie przygotowawcze. Materiały postępowania karnego wraz z aktem oskarżenia zostały przesłane do sądu. Oskarżonym grozi do piętnastu lat więzienia.

Aby nie paść ofiarą oszustwa, cyberpolicja Ukrainy zaleca wprowadzenie w mediach społecznościowych uwierzytelniania dwuskładnikowego. Zachęca też do używania silnych, złożonych z wielu znaków haseł, unikalnych dla każdego profilu.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. floyd44

    Jakie 15 lat? Jest czas wojny więc karna kompania na rok. Przeżył to odkupił winy

Reklama