Reklama

Armia i Służby

Ukraiński system bojowy zintegrowany z polskim TOPAZ-em

CWIX 2024 NATO ćwiczenia wojsko polskie Bydgoszcz
Ćwiczenia CWIX 2024 NATO w Bydgoszczy.
Autor. NATO

Ukraiński system wojskowy został zintegrowany z polskim rozwiązaniem Grupy WB podczas ostatnich ćwiczeń NATO w Bydgoszczy. TOPAZ już działa za naszą wschodnią granicą, a współpraca z Deltą ma przynieść jeszcze lepsze efekty. 

Ukraińskie wojsko korzysta z nowoczesnych narzędzi cyfrowych, aby podnieść skuteczność działań na polu walki. Technologia ma być ich orężem przeciwko Rosji, która nie zamierza rezygnować ze swojej agresywnej polityki. Siły Putina kontynuują ataki na naszego wschodniego sąsiada, dokonując zniszczeń na jego terytorium. Giną żołnierze i cywile. 

Czytaj też

Ukraińcy znają pozycję Rosjan

Z myślą o zwiększeniu szans Ukraińcy stworzyli specjalistyczny ekosystem pola walki „Delta.

Jak informowaliśmy, obejmuje rozwiązania opracowane „przez wojsko dla wojska”, które spełniają standardy NATO. Wśród nich znajdują się m.in. systemy obrazowania pola walki w czasie rzeczywistym czy też odpowiednio zabezpieczone narzędzia wymiany informacji.

Początki Delty sięgają 2015 roku. To wtedy zbudowano oprogramowanie zbierające informacje na temat pozycji wroga i przekazujące im ukraińskim żołnierzom. Zbiegiem czasu rozwiązanie zyskiwało kolejne funkcjonalności i było udoskonalane. 

Reklama

Ukraina na ćwiczeniach NATO. Ważny test

Teraz, jak podaje ukraińskie ministerstwo obrony, Delta została pomyślnie zintegrowana z polskim systemem TOPAZ. Miało to miejsce podczas NATO-wskich ćwiczeń CWIX 2024 w Bydgoszczy, które okazały się być bardzo cenne dla naszych sąsiadów. 

Manewry podzielone były na dwie części: Pink Enclave i Green Enclave. Wzięło w nich udział ponad 2,5 tys. osób (z 27 państw członkowskich i 2 partnerskich), a wśród nich przede wszystkim wojskowi inżynierowie i operatorzy. Podczas ćwiczeń przetestowano ponad 480 rozwiązań, w tym np. innowacyjne gogle VR oraz narzędzie opracowane przez ukraińskich specjalistów.

Czytaj też

Pierwsze takie zadanie Ukrainy

W trakcie CWIX 2024 wojsko naszego sąsiada po raz pierwszy pełniło rolę huba w zakresie zbierania informacji i ich przetwarzania. Wykorzystano do tego Deltę. 

Rozwiązanie pozwalało pozyskiwać, uzupełniać, aktualizować dane, w tym lokalizację wrogich, ale i sojuszniczych jednostek, a następnie przekazywać je do polskiego systemu TOPAZMinisterstwo obrony naszego wschodniego sąsiada wskazuje, że przeprowadzone działania pokazały potencjał Delty i potwierdziły, że może służyć do bezpiecznego transferu tajnych informacji. 

Reklama

Ukraina buduje przewagę nad wrogiem

Ukraińska wiceminister obrony Kateryna Czernogorenko przekazała, że rozwiązanie stworzone przez krajowych ekspertów poradziło sobie z zadaniami i spełniło oczekiwaniaPotwierdzono jego kompatybilność z wieloma innymi systemami NATO, w tym polskim TOPAZ-em. Jak zapewniła przedstawicielka resortu, Delta przeszła pomyślnie wszystkie testy, jakie miały miejsce do tej pory. 

Jestem dumna z zespołu i pozytywnej oceny partnerów. Nasz kraj jest pierwszym państwem stojącym w obliczu zrobotyzowanej wojny. Technologie muszą podnosić naszą wydajność. Delta już teraz buduje przewagę nad wrogiem.
Kateryna Czernogorenko, wiceminister obrony Ukrainy

Czytaj też

TOPAZ od Grupy WB

Przypomnijmy, że TOPAZ to zintegrowany system zarządzania walką stworzony przez Grupę WB. Jak wskazuje producent, jego geneza sięga lat 90. XX wieku, „kiedy to do Wojsk Rakietowych i Artylerii trafił nowoczesny Zautomatyzowany Zestaw Kierowania Ogniem TOPAZ oparty na cyfrowej platformie łączności FONET. Był to kompletny system, który służył nie tylko do kierowania ogniem, ale także do wsparcia działań taktycznych na polu walki”. 

Warto podkreślić, że do mocnych stron systemu TOPAZ należy jego modułowość i skalowalność. Składa się z: TOPAZ Tactics (odpowiada za np. obsługę cyfrowych map czy wymianę informacji), TOPAZ Fires (przeznaczony do kierowania artylerią), TOPAZ Recon (obejmuje radary, BSP itp.), TOPAZ Strike (do kierowania bezzałogowcami) oraz TOPAZ Logistics (pozwala na zarządzanie zaopatrzeniem). 

YouTube cover video
TOPAZ Integrated Combat Management System / Grupa WB
Reklama

Polski system na Ukrainie. TOPAZ pomaga walczyć z Rosją

Jakub Palowski, zastępca redaktora naczelnego Defence24.pl i Defence24.com, w rozmowie z naszym portalem podkreśla, że TOPAZ posiada bardzo szerokie możliwości

„Dane z sensora przekazywane są w sposób zautomatyzowany. Przykładowo, dron wykrywa cel, oznacza go i w sposób automatyczny ustawiają się nastawy do działa” – tłumaczy ekspert.

Jak dodaje, TOPAZ jest już wykorzystywany na Ukrainie, gdzie służy do m.in. kierowania ogniem dział Bohdana (ukraińskich) i Krab (polskich). 

Zintegrowanie Delty z TOPAZ-em w praktyce powinno sprawić, że wykryte i oznaczane cele w Delcie będą w sposób automatyczny wskazywane również w TOPAZ-ie, a to zauważalnie skróci czas wykonywania zadań.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama