Cyberbezpieczeństwo
Sukcesy cyberpolicji. Setki zatrzymanych w ubiegłym roku
Ponad 800 zatrzymanych, 1000 osób z zarzutami, odzyskane blisko 50 milionów złotych – tak przedstawiają się statystyki Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości za rok 2024. Działania obejmowały nie tylko oszustwa czy wykorzystanie małoletnich, lecz także m.in. pomoc osobom w trybie nagłym czy profilaktykę.
Policjanci z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) postanowili podsumować działania przeprowadzone w minionym 2024 roku – nietrudno się domyślić, że każda przeprowadzona sprawa była szczegółowo analizowana, co w przypadku wielowątkowych postępowań jest bardzo trudne. Na łamach CyberDefence24 informowaliśmy nie tylko o operacjach cyberpolicji, np. przeciwko autorom phishingu wykorzystującego tragedię powódzi, lecz także o zmianach w kierownictwie.
W zeszłym roku kalendarzowym funkcjonariusze cyberpolicji nie próżnowali. Jak poinformowano w oficjalnym komunikacie, w wyniku przeprowadzonych działań blisko 850 osób zostało zatrzymanych, a 312 z nich trafiło do aresztu tymczasowego na podstawie decyzji sądu. Zarzuty karne usłyszało z kolei przeszło 1000 podejrzanych. Jednocześnie udało się odzyskać blisko 50 mln zł z przestępstw.
Czytaj też
Dużym problemem oszustwa finansowe
CBZC przypomniało również najważniejsze postępowania, które udało się zrealizować w 2024 roku. Udało się m.in. rozbić grupę przestępczą tworzącą strony internetowe podszywające się pod popularne portale sprzedażowe w celu pozyskania kodów BLIK, które wykorzystywano do kupowania kryptowalut. W związku ze sprawą zatrzymano 29 osób, z czego 2 były nieletnie, a 17 zostało tymczasowo aresztowanych. Funkcjonariusze postawili również 232 zarzuty dot. prania pieniędzy czy udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.
Nie były to jedyne oszustwa, którymi w ubiegłym roku zajmowała się cyberpolicja. Udało się namierzyć grupę oszustów wyłudzających środki pieniężne poprzez podszywanie się pod pracowników instytucji finansowych oraz aresztować 13 jej członków. Sąd zgodził się na tymczasowe aresztowanie 8 z nich. Wśród zabezpieczonych dowodów znaleziono również banknoty, które według CBZC mogą być sfałszowane.
Miała miejsce także międzynarodowa operacja policjantów związana z oszustwamibusiness e-mail compromise, które polegają na podmianie numeru rachunków bankowych na dokumentach trafiających do firm-ofiar. W ramach akcji udało się rozbić grupę przestępczą działającą w Europie, Azji oraz Ameryce Płn. – zatrzymano 45 osób, w tym „słupów”, osobę będącą bankierem czy zleceniodawcę wyłudzeń.
Czytaj też
Chronić małoletnich i ratować życie
Funkcjonariusze CBZC uczestniczyli także w dwóch operacjach wymierzonych przeciwko pedofilom –ENOLA GAY orazDAKOTA. 700 policjantów zatrzymało 56 osób, a zarzuty usłyszało 137 podejrzanych. Działania zostały przeprowadzone we współpracy z FBI, NCA oraz Europolem. Przypadki dotyczyły m.in. kontaktów z małoletnimi w celu uzyskania ich zdjęć czy montowania kamer w łazienkach podczas remontów.
Wśród zeszłorocznych akcji policjantów, oprócz powyższych, typowych operacji, znalazły się także reakcje na zagrożenie życia Polaków. We współpracy m.in. z KGP, CBŚP, Interpolem, CERT NASK czy CSIRT KNF oraz operatorami i organizacjami pozarządowymi, przeprowadzono 3 tys. czynności. Niepokojące jest to, że ponad połowa z nich (ok. 1,7 tys.) dotyczyła osób niepełnoletnich. W 890 przypadkach trafiły one pod opiekę najbliższych, a w 850 – do szpitali.
Cyberpolicja prowadzi również działania profilaktyczne. Kilkanaście tysięcy osób wzięło udział w blisko 300 spotkaniach zorganizowanych przez CBZC, które dotyczyły cyberprzestępczości i zagrożeń w sieci, takich jak oszustwa.
Podsumowano również sytuację panującą w samej organizacji. W ostatnim dniu roku, na różnych etapach rekrutacji znajdowało się 120 osób, a w latach 2023-24 przyjęto w szeregi funkcjonariuszy 84 osoby.
Jak opisywaliśmy na łamach CyberDefence24 w grudniu, wyzwaniem nie jest brak chętnych, a właśnie proces rekrutacji. W samym 2024 roku złożono 720 podań o przyjęcie do Biura.
/PM
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany