Cyberbezpieczeństwo
Sukces Polaków w największych ćwiczeniach z cyberbezpieczeństwa na świecie
Spośród ponad 3 tys. specjalistów z 38 państw, które brały udział w największych ćwiczeniach z cyberobrony Locked Shields, Polacy okazali się jednymi z najlepszych i nasza drużyna zajęła wysokie 3. miejsce.
Największe ćwiczenia z cyberbezpieczeństwa na świecie rozpoczęły się w Tallinie we wtorek . Po raz kolejny polska drużyna pod przewodnictwem oficera z cyberwojska stanęła do walki w największych i najbardziej złożonych ćwiczeniach z zakresu cyberbezpieczeństwa – Locked Shields.
Polski zespół składał się z ok. 200 specjalistów działających w ramach krajowego systemu cyberbezpieczeństwa, walcząc na cyfrowym poligonie i testując nowe rozwiązania okazał się jednym z najlepszych - zajął wysoką, 3. lokatę.
#LockedShields2023 has concluded! This year was even more competitive than previous years. As organisers, we saw a big jump in quality within the Blue Teams.
— NATO CCDCOE (@ccdcoe) April 21, 2023
The most effective participants were the 🇸🇪-🇮🇸 joint team, followed by the 🇪🇪-🇺🇸 joint team and the 🇵🇱 team. Good job! pic.twitter.com/TYpeq8sVxg
Czytaj też
Jak podały polskie cyberwojska, plan ćwiczeń został przygotowany przez 400 organizatorów, którzy stworzyli ponad 5,5 tys. wirtualnych systemów.
"Scenariusz ćwiczeń przewidywał konieczność obrony fikcyjnego państwa, które padło ofiarą cyberataków na dużą skalę. Zadaniem drużyn była ochrona systemów informatycznych i infrastruktury krytycznej – systemów bankowych, elektrowni czy sieci przemysłowyc przed tysiącami ataków" - czytamy .
Największe ćwiczenia z cyberbezpieczeństwa
Locked Shields są organizowane przez Centrum Doskonałości Współpracy Cyberobrony NATO (NATO Cooperative Cyber Defence Center of Excellence - CCDCOE).
W ramach zawodów zespoły mogą w bezpiecznym środowisku przećwiczyć reagowanie na incydenty, proces podejmowania strategicznych decyzji i do tego uwzględnić m.in. właśnie aspekty prawne. Pomoże to specjalistom – w razie faktycznego ataku – zdobyć odpowiednie umiejętności i doświadczenie, a zawody są szansą na rywalizację wśród najlepszych spośród 38 państw.
Locked Shields jest organizowany w Tallinie przez NATO Cooperative Cyber Defense Center of Excellence (CCDCOE) od 2010 roku.
Przypomnijmy, że w ubiegłym roku - na 24 zespoły, Polacy również zajęli wysoką lokatę - drugie miejsce - w ćwiczeniach Locked Shields 2022 w Tallinie.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany