Armia i Służby
ChatGPT w wojsku? Pentagon przygląda się możliwym wdrożeniom
Pentagon przygląda się z uwagą technologii ChatGPT. Generatywna sztuczna inteligencja została wpisana na listę obserwacyjną rozwiązań, które mogą stać się filarem sił zbrojnych i operacji wojskowych.
ChatGPT to oparty o mechanizmy głębokiego uczenia czatbot firmy OpenAI, który zadziwił wszystkich pod koniec ubiegłego roku. Dlaczego? Wynika to z faktu, że sprawnie imituje ludzką pracę, generując w oparciu o zapytania i zadane parametry tekst, który jest trudny do odróżnienia od tego napisanego przez człowieka.
Technologia generatywnej sztucznej inteligencji, która jest podstawą popularnego w ostatnim czasie narzędzia została dodana na listę obserwacyjną amerykańskiej DISA (Defense Information Systems Agency) – informuje serwis C4isrnet.
Czytaj też
Z czasem będzie kluczowa?
Podczas wydarzenia (25 stycznia br.) w Army-Navy Country Club (Arlington, Wirginia) Stephen Wallace (dyrektor ds. technologii DISA) wskazał, że przez lata wiele mówiło się o sztucznej inteligencji. Obecnie technologia ta jest używana w wielu miejscach. „Ona jest już w grze" – stwierdził przedstawiciel agencji Pentagonu, cytowany przez C4isrnet.
W jego ocenie, rozwiązania przeznaczone do generowania treści są „interesującą zdolnością", również z perspektywy wojska. W DISA specjaliści zaczęli przyglądać się temu, w jaki sposób generatywna sztuczna inteligencja może mieć wpływ na przyszłe technologie militarne.
Dlatego też trafiła na listę obserwacyjną. Wcześniej umieszczono na niej takie rozwiązania, jak np. 5G, strategia zerowego zaufania czy kryptografia kwantowa. Mówimy więc o innowacjach, które z czasem stają się kluczowe z perspektywy sił zbrojnych i prowadzenia operacji wojskowych.
Obecnie nie wskazano, w jaki sposób generatywna sztuczna inteligencja może zostać zastosowana w Pentagonie. Stephen Wallace nie podaje więcej szczegółów.
Czytaj też
Inwestycje Pentagonu
Jednak Departament Obrony USA mocno stawia na rozwój sztucznej inteligencji i pochodnych technologii. Potwierdzają to chociażby wydatki na ten cel. Mówimy o 2,5 mld dol. w 2021 r., przy nieco ponad 600 mln dol. w 2016.
Jak przypomina C4isrnet, Pentagon prowadzi ponad 685 projektów AI, w tym kilka powiązanych z głównymi systemami uzbrojenia.
Craig Martell, szef Digital and Artificial Intelligence Officer w Pentagonie, w rozmowie z DefenseOne podkreślił, że sztuczna inteligencja faktycznie może decydować o tym, kto odniesie sukces na przyszłym polu bitwy.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany