Reklama

Armia i Służby

Pentagon: Sztuczna inteligencja może decydować o wyniku wojny

us army
Autor. @USArmy/Flickr/CC BY 2.0

Sztuczna inteligencja jest technologią aktywnie rozwijaną przez Stany Zjednoczone. Ma zapewnić przewagę nad adwersarzami i tym samym ugruntować dominację USA na arenie międzynarodowej. Jednak, aby AI była skuteczna, potrzebuje aktualnych i wyoskiej jakości danych.  

Reklama

Craig Martell, szef Digital and Artificial Intelligence Officer w Pentagonie, w rozmowie z DefenseOne podkreśla, że sztuczna inteligencja faktycznie może decydować o tym, kto odniesie sukces na przyszłym polu bitwy. Równocześnie należy jednak pamiętać, że nie wszystko, co nazywane jest „sztuczną inteligencją”, gwarantuje faktycznie „prawdziwą inteligencję”. 

Reklama

Czytaj też

Reklama

Przedstawiciel Departamentu Obrony USA wskazuje, że wiele amerykańskich agencji zwraca się z prośbą o udostępnienie im rozwiązań z zakresu AI. W praktyce mogłyby jednak tworzyć własne narzędzia (bardziej odpowiadające ich potrzebom) wykorzystujące tę technologią, gdyby tylko „po prostu zrozumiały posiadane przez siebie dane”. 

Zdaniem Craiga Martella, kluczowe jest zbudowanie odpowiednich fundamentów. Jeśli uda się to osiągnąć, pojawi się większa otwartość na innowacje. W przypadku sztucznej inteligencji, podstawą są dane. „Dane wysokiej jakości, dostępne, czyste, regularnie aktualizowane” – mówi na łamach DefenseOne przedstawiciel amerykańskiego departamentu obrony. 

Z tego względu dane należy traktować jako istotną wartość, aktywa, a nie jedynie skutek uboczny prowadzonych operacji.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Komentarze