Reklama

Technologie

Chiny zbudują własny ChatGPT. Zajmie się tym gigant wyszukiwania Baidu

Autor. Jon Russell / Flickr

Chiński gigant wyszukiwania – firma Baidu – zbuduje własny model językowy zbliżony do tego, który znamy z osławionego bota ChatGPT. Docelowo, model ma działać w wyszukiwarce Baidu. Tym samym, wyścig technologiczny między Chinami a USA znów nabiera tempa.

Reklama

Bot Baidu ma być bardzo zbliżony do znanego już niemal na całym świecie modelu ChatGPT stworzonego przez firmę OpenAI – podaje agencja Bloomberga .

Reklama

Zastosowanie sztucznej inteligencji w wyszukiwarce w ten sposób nie dziwi – o tym, że w sukcesie, jaki odniósł ChatGPT konkurencji dla swojego flagowego produktu doszukało się Google, pisaliśmy na łamach naszego serwisu .

Czytaj też

Wyścig nabiera tempa

Wyścig o palmę pierwszeństwa w dziedzinie sztucznej inteligencji pomiędzy USA a Chinami tym samym nabiera tempa. Baidu chce uruchomić swój nowy produkt w wyszukiwarce już w marcu – twierdzą chcące zachować anonimowość źródła Bloomberga.

Reklama

Obecnie nie wiadomo, jak będzie nazywał się chiński odpowiednik ChatGPT – pewne jest jednak to, że wartość akcji Baidu po ujawnieniu tych informacji wzrosła o 5,8 proc. Chiński gigant zajmował się badaniami nad sztuczną inteligencją od lat – dlatego stworzenie rywala dla OpenAI nie wydaje się zadaniem niedosiężnym.

Firma ma doświadczenie zarówno w branży marketingu internetowego, jak i innych technologii webowych, opierających się na wykorzystaniu danych generowanych przez użytkowników oraz ich analizy do tworzenia i ulepszania produktów. Duży model językowy trenowany w oparciu o algorytmy uczenia maszynowego musi być szkolony przez kilka lat – i najwyraźniej w swoich zasobach Baidu taki posiada.

Czytaj też

Pytania o cenzurę i etykę

Baidu, obok Alibaby, Tencentu i firmy ByteDance (właściciel popularnego na całym świecie TikToka) kontroluje dużą część chińskiego internetu. Oprócz kwestii związanych z prawami autorskimi i zagadnień dotyczących prywatności, które są istotne w procesie szkolenia modeli na treściach pobieranych z internetu, warto w przypadku chińskiego odpowiednika produktu OpenAI postawić pytania o jeszcze jeden aspekt – wolność słowa i cenzurę.

Chiński internet objęty jest ścisłą cenzurą, a władze w Pekinie z sukcesem odgrodziły użytkowników sieci w Państwie Środka od reszty świata – to legendarny już "Wielki Chiński Firewall".

Z pewnością, odpowiednik ChatGPT stworzony przez Baidu będzie przestrzegał wszystkich reguł dotyczących cenzury dyktowanych przez Pekin – nie zadamy mu zatem pytań o los Ujgurów, wydarzenia na placu Tiananmen ani kwestie polityki zero-covid.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama