Reklama

Armia i Służby

Agentka GRU wpadła w ręce Ukraińców. Zdradziła kraj

wojna ukraina inwazja rosja
Wojna na Ukrainie: zniszczenia po rosyjskim ataku.
Autor. Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa)/X

Ukraińskie służby zatrzymały kobietę, która pracowała dla rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU. Jej zadaniem było m.in. wsparcie ataków sił Putina na pozycje SZU. Na tym jednak nie koniec.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) informuje o zatrzymaniu w Dnieprze agentki rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU oraz jej córki. Jak czytamy w komunikacie, obie kobiety prowadziły regularne działania propagandowo-dezinformacyjne na rzecz Kremla. Miały gloryfikować Putina oraz wychwalać siły okupacyjne.

Czytaj też

Ataki rakietowe na Ukrainę. Usprawiedliwiała agresję

Szczególnie aktywna na polu informacyjnym była córka kobiety. Śledztwo wykazało, że publicznie usprawiedliwiała rosyjską inwazję na Ukrainę, zwłaszcza ataki rakietowe wymierzone w infrastrukturę cywilną. Działała w obwodzie kijowskim, gdzie mieszkała. 

Reklama

Inwazja na Ukrainę. Rosja miała dostać dane

W przypadku matki sprawa nie kończy się tylko na operacjach propagandowych. Jak podaje SBU, jej głównym zadaniem było dostosowywanie uderzeń sił Putina w obwodzie dniepropiertrowskim.

Jej uwaga skupiona była przede wszystkim na lokalizacjach, gdzie znajdowało się ukraińskie wojskoInformacje, w tym współrzędne, zbierała podróżując po okolicy i rejestrując miejsca, które wydawały się interesujące z perspektywy rosyjskiej armii. 

Czytaj też

Rosja szuka sprzymierzeńców na Ukrainie

W komunikacie czytamy, że Ukraińcom udało się przerwać proces przekazywania przez kobietę tak wrażliwych informacji okupantom. Funkcjonariusze wkroczyli do jej mieszkania, gdzie ją zatrzymano. 

Według śledztwa, została zwerbowana przez Rosjan w 2023 r. Służby naszego sąsiada miały ustalić już tożsamość osoby, która stała za tym procesem werbunkowym. 

Reklama

Ukraina: dożywocie za zdradę

Obu kobietom zarzuca się działanie na rzecz Kremla, polegające na uzasadnianiu i/lub negowaniu inwazji. W przypadku matki mówimy dodatkowo o zdradzie państwa. Kobieta przebywa w areszcie bez możliwości wyjścia za kaucją. Grozi jej dożywocie i konfiskata mienia.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama