Polityka i prawo
Ukraina przedstawia wizję państwa do 2030 roku
Ukraina przedstawiła swoją strategię rozwoju do 2030 roku. Pod hasłem „ukraińskiej globalnej wizja innowacji” Ministerstwo Transformacji Cyfrowej zaprezentowało założenia, na które składa się m.in. nowe podejście do ekonomii, polityki, cyfryzacji czy bezpieczeństwa. Wszystko ma opierać się o nowe technologie.
29 maja odbyło się wydarzenie Diia w Zurychu. Mychajło Fedorow, wicepremier oraz minister transformacji cyfrowej mówił o osiągnięciach cyfrowej Ukrainy, a także zapowiedział termin beta testów rewolucyjnej usługi - małżeństwa online w aplikacji Diia o czym więcej pisaliśmy w tym materiale.
Czytaj też
Resort Fedorowa pracuje nad rozwiązaniem, które pozwoli obywatelom i obywatelkom wziąć ślub online za pomocą aplikacji i podpisać akt małżeństwa cyfrowo.
„Jest to wyjątkowy przypadek na skalę całego świata, kiedy będzie można zawrzeć związek małżeński za pośrednictwem łącza wideo i podpisać akt małżeństwa z Diia.Signature” - wskazuje ministerstwo. Dodaje, że rejestracja na beta testy usługi jest już dostępna.
Wizja innowacyjnego państwa
Fedorow zaprezentował również wizję innowacyjnego państwa do 2030 roku. W zasadzie wszystkie obszary: ekonomia, polityka, bezpieczeństwo, cyfryzacja, społeczeństwo i ekologia mają opierać się na nowych technologiach.
„Tworzymy platformę swobodnego rozwoju przełomowych idei, które przybliżają nas do zwycięstwa i stanowią podstawę rozwoju gospodarczego Ukrainy. Działamy, bo nie możemy sobie pozwolić na porażkę” - czytamy na platformie prezentującej wizję pod hasłem „Win-Win” (ang. wygrać).
Gospodarka Ukrainy ma opierać się na innowacyjnych produktach, towarach i usługach, a prywatne inicjatywy, które będą wspierać innowacje będą rozwijane m.in. poprzez rozwój kapitału ludzkiego, deregulację oraz tworzenie branż zaawansowanych technologii. Zapewnione mają być „wysokiej jakości miejsca pracy, promocja przedsiębiorczości i współpraca międzynarodowa”.
Ambitna, polityczna wizja zakłada z kolei, że „Ukraina ma stać się nowym centrum politycznym i innowacyjnym dla świata”, w którym „zapadają kluczowe decyzje i gdzie partnerzy znajdą miejsce oparcia w globalnej walce o pokój i demokrację”.
W kwestii bezpieczeństwa nasi sąsiedzi chcą utworzyć sieć największych ośrodków badawczo-rozwojowych w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności. Celem jest stworzenie „tarczy technologicznej”, która będzie chronić pokój i demokrację oraz pozwoli na unikanie „globalnych zagrożeń”.
Cyfryzacja to już dziś niewątpliwie ważny filar ukraińskiego państwa. Przykładem jest choćby wspomniana Diia, która oferuje za pośrednictwem serwisu i aplikacji szereg usług online dla obywateli.
„Ukraina to najbardziej cyfrowy kraj na świecie, posiadający silną gospodarkę cyfrową, zdigitalizowany i dostępny rząd oraz usługi społeczne, które zapewniają wysoki standard życia i minimalizują korupcję na wszystkich poziomach” - stwierdza Ministerstwo Tranformacji Cyfrowej Ukrainy.
Innowacje technologiczne mają też wpływać na społeczeństwo, poprawiając jakość życia. Chodzi zarówno o wsparcie słabszych grup, reintegrację żołnierzy i ludności dotkniętych wojną, rozwój edukacji, opieki zdrowotnej i rozwiązanie problemu migracji oraz starzenia się ludzi.
W obszarze ekologii Ukraina stawia sobie za cel dekarbonizację gospodarki, by zwiekszyć efektywność i niezależność energetyczną, szczególnie na terenach dotkniętych wojną z Rosją.
Strategia innowacji w Ukrainie mają przybliżyć to państwo do zwycięstwa. „Działamy, bo nie możemy pozwolić sobie na porażkę” - czytamy na stronie projektu.
Czytaj też
Zmiany w administracji
Zmianie ma ulec też struktura państwa, by lepiej zarządzać i nastawić się na innowacje.
Państwowa Agencja Innowacji ma koordynować tworzenie systemu i wdrażać strategię.
Przedstawiono także priorytetowe obszary dla innowacji. Wśród nich wskazano na technologie obronne, półprzewodniki, GovTech, technologie w edukacji czy bezpieczną cyberprzestrzeń.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany