Reklama

Armia i Służby

Rosja zagraża Polsce. Szef MON: Wzmacniamy ważny komponent

polska wojsko mon Władysław Kosiniak-Kamysz
Wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podczas spotkania z żołnierzami Wojska Polskiego w Dniu Flagi Narodowej.
Autor. Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL)/X

Wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz przedstawił w Sejmie informacje dotyczące bezpieczeństwa Polski. Wskazał wprost na źródło największego zagrożenia dla naszego kraju oraz zapowiedział kroki na rzecz wzmocnienia obrony.

W środę 22 maja br. w Sejmie wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz przedstawił informacje dotyczące stanu bezpieczeństwa Polski. Minister odniósł się do problemów, z którymi mierzy się nasz kraj. Wśród nich wymienił skalę wrogich działań w cyberprzestrzeni

Czytaj też

Rosja zagraża Polsce

Przedstawiciel rządu jednoznacznie podkreślił, że największe zagrożenie dla Polski niezmiennie od wieków znajduje się na wschodzie. Mowa o aktywności Rosji, która prowadzi agresywną politykę, czego dobitnym przykładem jest wojna na Ukrainie

Ważną rolę odgrywa tu również Białoruś, będąca poplecznikiem Kremla. Nasz kraj doświadcza regularnych działań destabilizujących, prowadzonych przez Mińsk. Wystarczy spojrzeć na to, co dzieje się na granicy.

Reklama

Wojna na Ukrainie. Nie możemy stracić czujności

Szef MON zaznaczył, że długość trwania wojny na Ukrainie nie może uśpić ani nas, ani Europy. „Od II wojny światowej zagrożenie nie było bliżej nas niż teraz” – zwrócił uwagę. A ma ono różnorodny charakter.

Władysław Kosiniak-Kamysz wymienił m.in. dezinformację, propagandę i cyberataki. W jego ocenie wrogom zależy na destabilizowaniu naszego regionu, osłabieniu demokracji, co pokazuje chociażby zamach na premiera Fico i operacje informacyjne prowadzone wokół tej tragedii. 

„To wszystko sprawia, że musimy być zjednoczeniu w dbaniu o polskie bezpieczeństwo” – uważa minister.

Czytaj też

Szef MON: będziemy rozbudowywać ten komponent wojska

Przemawiając w Sejmie szef MON zapowiedział podjęcie działań na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa Polski. Poza krokami na rzecz m.in. umocnienia granicy z Białorusią i skuteczniejszej walki ze „zdrajcami państwa polskiego”, przekazał, że rozbudowywane było, jest i będzie Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (DKWOC).

Wynika to z faktu, że nasz kraj jest regularnie atakowany w domenie cyber. Władysław Kosiniak-Kamysz przypomniał, że w ubiegłym roku nad Wisłą odnotowano 80 tys. incydentów. Minister spodziewa się, że w obecnym liczba ta może być nawet dwukrotnie wyższa. Stąd tak ważne jest posiadanie silnego komponentu, wyspecjalizowanego w działaniach w cyberprzestrzeni.

Reklama

„Wojsko Polskie będzie korzystać z AI”

Obecnie w skład DKWOC wchodzi 6,5 tys. żołnierzy i pracowników cywilnych. „We Wrocławiu sformowano Jednostkę Działań w Cyberprzestrzenni (JDC-C - red.)” – zaznaczył przedstawiciel rządu i przekazał, że na ukończeniu są przygotowania do utworzenia centrum implementacji sztucznej inteligencji.

„Wojsko Polskie będzie korzystać ze sztucznej inteligencji. Nie będzie zapóźnione” – zapowiedział szef MON. 

Czytaj też

Specjalne centrum dla wojska

Dodatkowo podjął decyzję o powołaniu zintegrowanego centrum bezpieczeństwa. Jego celem ma być ułatwienie współpracy między DKWOCŻandarmerią Wojskową oraz wojskowymi służbami specjalnymi

Minister podkreślił znaczenie tej komórki, stwierdzając, że „efektywność wymiany informacji jest gwarancją bezpieczeństwa polskiej cyberprzestrzeni”.

Reklama

Bezpieczeństwo Polski. Podniesienie rangi cyber

Władysław Kosiniak-Kamysz przypomniał również, że na mocy decyzji premiera Donalda Tuska została zmieniona konstrukcja komitetu ds. bezpieczeństwa

Od 16 maja br. działa w nowej formuje i w jego prace został włączony wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Szef MON wyjaśnił, że taki krok był motywowany chęcią podniesienia rangi cyberbezpieczeństwa i cyberobrony.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze