Reklama

Armia i Służby

Wychwalał Putina na TikToku. Wkroczyły służby

putin rosja parada zwycięstwa 2024 Moskwa
Władimir Putin podczas parady zwycięstwa w Moskwie.
Autor. MFA Russia 🇷🇺 (@mfa_russia)/X

Na TikToku krążyły filmy wychwalające Putina i pochwalające inwazję Rosji na Ukrainę. Ich autor wpadł w ręce służb. Zatrzymano też inne osoby, które współpracowały z Moskwą. 

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zlikwidowała kolejną siatkę prorosyjskich propagandystów, którzy działali w różnych częściach kraju. Nasi sąsiedzi wskazują jednoznacznie, osoby te były zaangażowane w rozpowszechnianie kremlowskich narracji. Robiły to za pomocą różnego rodzaju aktywności w sieci. SBU podało szczegóły. 

Czytaj też

Rosyjska propaganda na TikToku

Wśród zdemaskowanych znajduje się mieszkaniec Kijowa, który gloryfikował Putina i pochwalał inwazję Rosji na Ukrainę. Wrogą propagandę szerzył za pomocą TikToka. To tam udostępniał prokremlowskie materiały, zyskując zasięgi. 

Jak podkreśla SBU, dochodzenie wykazało, że większość odbiorców stanowili użytkownicy z Rosji.

Reklama

Wojna na Ukrainie. Gwardia koordynowana przez rosyjski wywiad

Ponadto, funkcjonariusze służby zatrzymali w obwodzie mikołajowskim szefa podziemnej organizacji Młoda Gwardia Bolszewików i Leninistów. Według naszych wschodnich sąsiadów, jej działalność jest koordynowana przez rosyjski wywiad

Członkowie gwardii zajmują się opracowywaniem publikacji, które są zamawiane przez kremlowskie media. Ich autorzy kreowali pozytywny wizerunek Związku Radzieckiego i wzywali do jego odbudowy. 

Dochodzenie wykazało, że osoby zaangażowane w działalność organizacji pracowały osobno i posługiwały się różnymi pseudonimami. Na tym jednak nie koniec.

Czytaj też

Filmy na YouTube. Zadania od rosyjskiego dowództwa

obwodzie dniepropietrowskim zatrzymano youtubera, który współpracował z jednym z rosyjskich dowództw. Od okupantów otrzymywał w sposób zdalny polecenia rozpowszechniania prowokacyjnych filmów dotyczących wojny na Ukrainie

Reklama

Na nagraniach padały hasła dyskredytujące wojsko naszego wschodniego sąsiada oraz fake newsy na temat sytuacji na froncie. 

Innego youtubera SBU zatrzymało w Charkowie. Służba nazywa go zwolennikiem Rosji ze względu na to, że publicznie wychwalał reżim i promował komunistyczne symbole

O siatkach prorosyjskich propagandystów i operacjach ukraińskich służb piszemy regularnie na naszych łamach. Materiały znajdzie w zakładce: Wojna na Ukrainie.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama