Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Cyberprzestępcy twierdzą, że wykradli dane klientów Forda

Rzekomo wykradziono dane kilkudziesięciu tysięcy klientów Forda
Rzekomo wykradziono dane kilkudziesięciu tysięcy klientów Forda
Autor. Domena publiczna / Ford

17 listopada na znanym forum hakerskim pojawił się post informujący o rzekomym wycieku danych klientów Forda. Obecnie amerykańska firma analizuje incydent.

Informacją o wycieku danych podzielił się jeden z cyberprzestępców blisko związanych z grupą o wulgarnej nazwie w języku angielskim. Jako dowód ataku dołączono próbkę zawierającą m.in. adresy dostaw.

„Ford jest świadomy (incydentu – przyp. red.) i prowadzi aktywne dochodzenie w sprawie domniemanego naruszenia bezpieczeństwa danych firmy Ford” – przekazał Richard Binhammer z działu PR firmy na łamach brytyjskiego The Register.

Post informujący o zdarzeniu
Post informujący o zdarzeniu
Autor. Forum z wyciekami danych

Czytaj też

Reklama

Próbka danych

Według autora wpisu, wykradziono 44 tys. rekordów zawierających m.in. imiona i nazwiska, adresy klientów czy zakupione produkty. Próbka danych składa się z 16 linijek oraz wygląda na autentyczną, lecz brakuje w niej informacji o konkretnych osobach. Warto jednak podkreślić, że adresy pochodzą z 14 różnych krajów z całego świata: Bahamów, Barbadosu, Belize, Burkiny Faso, Chińskiej Republiki Ludowej, Japonii, Kanady, Mozambiku, Nigerii, Saint Lucia, Sint Maarten, Trynidadu i Tobago, USA czy Zimbabwe.

Wycinek próbki danych
Wycinek próbki danych
Autor. Forum z wyciekami danych

Nie pierwszy taki incydent

Niecały miesiąc temu meksykański dystrybutor Forda został dodany na listę ofiar grupy LockBit3. Warto podkreślić, że wspomniana grupa jest stale zwalczana przez zachodnie służby.

Wpis o dodaniu na listę ofiar
Wpis o dodaniu na listę ofiar
Autor. ransomware.live

Czytaj też

Reklama

Podsumowanie

Poprosiliśmy Ford Polska o komentarz w sprawie. Przekazano nam, że sprawa jest nieznana polskiemu oddziałowi firmy oraz stanowisko centrali Forda w USA jest identyczne do tego, które prezedstawiono w The Register.

Wspomniany incydent miał zasięg globalny, lecz w próbce danych nie wymieniono żadnego z krajów UE.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama