Reklama

Technologie

Biden i Xi Jinping o sztucznej inteligencji oraz broni atomowej. Ważne oświadczenie

Na spotkaniu w Limie, prezydenci Chin i USA zgodzili się, że sztuczna inteligencja nie może zarządzać arsenałami atomowymi. Decyzyjność w tej sferze muszą zachować ludzie.
Na spotkaniu w Limie, prezydenci Chin i USA zgodzili się, że sztuczna inteligencja nie może zarządzać arsenałami atomowymi. Decyzyjność w tej sferze muszą zachować ludzie.
Autor. Arthur Wang/Unsplash

Sztuczna inteligencja nie będzie podejmowała decyzji o działaniach związanych z bronią atomową – wynika z decyzji przywódców Stanów Zjednoczonych i Chińskiej Republiki Ludowej. Na specjalnym spotkaniu w Limie Joe Biden i Xi Jinping ustalili, że tego typu sprawami mają się zajmować wyłącznie ludzie.

Rozwój sztucznej inteligencji oraz jej zastosowanie w codziennym życiu są tematem niezliczonych dyskusji. W Polsce spore kontrowersje wywołała decyzja kierownictwa OFF Radia Kraków dotycząca zastąpienia żywych prezenterów trzema modelami AI, a także przeprowadzenie „wywiadu” z Wisławą Szymborską, co opisywaliśmy na łamach CyberDefence24. Wycofano się z niej po pewnym czasie, nazywając ją „eksperymentem”.

Czytaj też

Reklama

Broń atomowa tylko pod zarządem ludzi

Rozważane są również możliwości wdrożenia sztucznej inteligencji w znacznie bardziej odpowiedzialnych sferach. Jednym z nich jest zarządzanie bronią nuklearną, podobnie jak w filmie Wargames – i to właśnie na ten temat mieli dyskutować prezydenci USA Joe Biden oraz Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping.

Jak podaje Reuters, do spotkania doszło w Limie, podczas szczytu Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku.

Liderzy dwóch mocarstw zgodzili się, że kontrolę nad arsenałami atomowymi nadal muszą sprawować ludzie. „Obaj przywódcy potwierdzili potrzebę zajęcia się zagrożeniami związanymi z systemami sztucznej inteligencji, poprawy bezpieczeństwa sztucznej inteligencji i współpracy międzynarodowej oraz promowania sztucznej inteligencji dla dobra wszystkich” – napisał Biały Dom w oświadczeniu dotyczącym spotkania.

Czytaj też

Reklama

Sztuczna inteligencja i broń

Jak również wskazano w dokumencie, konieczne jest zastanowienie się nad militarnymi zagrożeniami i rozwojem AI w taki sposób, by przebiegał on rozważnie i odpowiedzialnie. Co istotne, jest to pierwszy krok w relacjach amerykańsko-chińskich, który dotyczy sztucznej inteligencji w zakresie broni atomowej.

Reuters zaznacza, że wcześniej powrócono do rozmów dotyczących broni nuklearnej, a w maju ruszyły spotkania dotyczące AI. Do tej pory jednak temat arsenałów nuklearnych nie przecinał się z wątkiem sztucznej inteligencji.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected]

Reklama
Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama