Reklama

Biznes i Finanse

Szef OpenAI wezwie Kongres do regulacji sztucznej inteligencji

Autor. Tech Crunch / Flickr

Sam Altman, szef firmy OpenAI, która stworzyła słynny model ChatGPT, stanie we wtorek pierwszy raz przed Kongresem. Według doniesień medialnych, ma przekonywać polityków do szerszej regulacji sztucznej inteligencji.

Reklama

Szef firmy OpenAI ma według planów we wtorek pojawić się przed Kongresem i rozmawiać z amerykańskimi politykami o rewolucji, do której przyczynił się m.in. produkt jego firmy - osławiony duży model językowy ChatGPT.

Reklama

Jak pisze dziennik „Financial Times" , Altman będzie przekonywał polityków, że regulacje sztucznej inteligencji, do której przy okazji ma zamiar wzywać kongresmenów i kongresmenki, muszą być elastyczne i adaptować się do rozwoju tej nowej technologii.

Londyńska gazeta zwraca uwagę, że cała branża AI znalazła się teraz pod lupą regulatorów - i ChatGPT nie jest tu jedynym powodem. Warto wspomnieć choćby o problemach, o których często piszemy na łamach CyberDefence24.pl , a które dotyczą m.in. kwestii praw autorskich do treści, które wykorzystywane są do uczenia algorytmów , wpływu rozwoju narzędzi typu Midjourney czy Stable Diffusion na dezinformację , a także zagrożeń, które rozwój generatywnej AI niesie dla cyberbezpieczeństwa .

Reklama

Ważne regulacje

Altman sam jest zwolennikiem regulacji - przede wszystkim dlatego, że chce mieć wpływ na to, jak będą one wyglądały .

Jeśli firmy technologiczne przybierają złe nastawienie do tworzącego się prawa, jednocześnie pozbawiają się wpływu na nie, a przynajmniej znacząco go ograniczają - tego dowodzi m.in. przykład RODO oraz unijnego Aktu o usługach cyfrowych, gdzie - choć lobbing Big Techów był bardzo silny - okazał się nie dość skuteczny, aby pozbawić nowe regulacje mocy zmieniania rzeczywistości na korzyść użytkowników.

Wpływ branży na regulację jest zatem bezcenny - i szef OpenAI doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Właśnie dlatego ma zamiar pozycjonować się jako jeden ze zwolenników stworzenia ram prawnych dla funkcjonowania sztucznej inteligencji i zdecydowanie nie jest to z jego strony filantropia.

Wskazuje na to również „FT", który dotarł do szkicu mowy, jaką Altman ma wygłosić przed Kongresem. Jak czytamy, szef OpenAI ma zadeklarować m.in. chęć współpracy przy regulacji, której celem miałoby być zbalansowanie bezpieczeństwa przy jednoczesnym zachowaniu szerokiego dostępu dla użytkowników do dobrodziejstw niesionych przez rozwój sztucznej inteligencji.

Unia reguluje przed USA

W minionym tygodniu na forum Unii Europejskiej zapadł konsensus względem Aktu o sztucznej inteligencji - regulacji, która kompleksowo podchodzi do kwestii tworzenia ram prawnych dla funkcjonowania systemów opartych o AI.

O tym, co zawiera Akt o sztucznej inteligencji, można przeczytać na naszych łamach tutaj .

Sztuczną inteligencję, w szczególności tę generatywną, uregulowały również Chiny. Jako pierwsze na świecie w styczniu tego roku wprowadziły sztywne przepisy zakazujące m.in. dystrybucji fake newsów wygenerowanych przez AI i nakazujące oznaczanie materiałów tworzonych przy pomocy algorytmów.

W ubiegłym tygodniu doszło do pierwszego aresztowania za fake newsy stworzone przy użyciu zakazanego w Chinach modelu ChatGPT , który powstał dzięki firmie Altmana.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama