Prof. Borowik odwołany. Co dalej z IDEAS NCBR?

Autor. IDEAS NCBR / materiały dla mediów
Dr Grzegorz Borowik został odwołany ze stanowiska prezesa IDEAS NCBR. Jego kadencja trwała zaledwie osiem miesięcy a sam wybór pod koniec lata zeszłego roku spowodował wielkie kontrowersje w środowisku naukowym i doprowadził do powstania Instytutu IDEAS.
W lipcu zeszłego roku IDEAS NCBR po kilkutygodniowym oczekiwaniu ogłosiła konkurs na stanowisko prezesa instytucji. Wielu spodziewało się, że zostanie nim prof. Piotr Sankowski, którego kadencja na stanowisku upłynęła z końcem czerwca 2024. W postępowaniu, ku zaskoczeniu branży i środowiska naukowego, na stanowisko prezesa wybrano jednak dra hab. Grzegorza Borowika.
Niezadowolenie z podjętej decyzji było gigantyczne. Decyzję o swoim definitywnym odejściu z IDEAS NCBR ogłosił najpierw sam prof. Sankowski. Dalej z pracy w instytucji zrezygnowało wielu wybitnych naukowców, Rada Naukowa przestała istnieć, a badacze sztucznej inteligencji napisali list do premiera. Ostatecznie Ministerstwo Nauki oraz Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiły powstanie Instytutu IDEAS, na którego czele stanął prof. Sankowski.
Czytaj też
Wielomiesięczny zastój i cisza
Osiem miesięcy po przejściu zawieruchy związanej z wyborem, jedna z głównych postaci historii, dr hab. Grzegorz Borowik, został odwołany z funkcji prezesa IDEAS NCBR. Według informacji mamstartup.pl, decyzję podjął dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, prof. Jerzy Małachowski.
„To kompromitacja dla wszystkich którzy go tam wsadzili - i nie mieli odwagi tego od razu odkręcić” - napisał na X (dawnym Twitterze) Michał Podlewski.
Grzegorz Borowik, który zastąpił prof. Sankowskiego na stanowisku prezesa IDEAS NCBR został odwołany ze stanowiska. To kompromitacja dla wszystkich którzy go tam wsadzili - i nie mieli odwagi tego od razu odkręcić. https://t.co/085PbVsoGl pic.twitter.com/4N1Crjx4iD
— Michał Podlewski (@TrajektoriaAI) May 28, 2025
Cała kadencja prof. Borowika była w zasadzie pełna kontrowersji. W połowie kwietnia informowaliśmy, że w spółce zapanował zastój i nie była prowadzona jakakolwiek współpraca na poziomie naukowym oraz międzynarodowym. Jedyne projekty były prowadzone samodzielnie przez doktorantów.
Co się działo z pracownikami? Do kwietnia Instytut nie został wpisany do KRS, co było warunkiem rozpoczęcia rekrutacji – potwierdziło to naszej redakcji Ministerstwo Cyfryzacji. Wiele osób, które czekały na start tego procesu, rozwiązywało umowy lub składało wypowiedzenia, mając „na wyciągnięcie ręki” nowy rozdział w Instytucie IDEAS.
Czytaj też
Problemy ze strony resortu i NCBR
Jednym z pośrednich efektów kontrowersji związanych z konkursem w IDEAS NCBR było zastąpienie ministra nauki Dariusza Wieczorka przez Marcina Kulaska. Jak przypomina Gazeta Wyborcza, według jego zapowiedzi, resort miał umożliwić „płynne przejście” osób i projektów między podmiotami.
Problem polega na tym, że ministerstwo ma wręcz blokować ten proces. Pracownicy czekają na możliwość zatrudnienia w nowym podmiocie, zaś sam NCBR wymusił na Instytucie IDEAS budowę całej instytucji od zera, włącznie ze stroną internetową, której nie chciano sprzedać.
Wraz z odwołaniem prof. Borowika z funkcji prezesa stało się także jasne, co dalej z IDEAS NCBR. Według informacji mamstartup.pl, na czele spółki stanęła dr Małgorzata Ciechomska, która do tej pory była związaną z Akces NCBR, inną spółką podlegającą Narodowemu Centrum Badań i Rozwoju. Jej zadaniem będzie przeprowadzenie fuzji z Akcesem – oficjalnym powodem jest chęć połączenia potencjału badawczego i komercjalizacji.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].
Operacje Wojska Polskiego. Żołnierze do zadań dużej wagi
Materiał sponsorowany