Reklama

Rośnie liczba incydentów na Litwie

litwa
Autor. pxhere.com/CC0

Rośnie liczba incydentów na Litwie - poinformował tamtejszy resort oborny. Według opublikowanych danych, w ubiegłym roku odnotowano 3874 incydenty, czyli o 63 proc. więcej niż rok wcześniej. Wskazano też główne źródła zagrożenia.

W opublikowanym w środę raporcie czytamy, że prawie 60 proc. odnotowanych incydentów dotyczyło prób wyłudzenia wrażliwych informacji, a największy wpływ na działania przeciwko Litwie miała w 2024 r. trwająca rosyjska inwazja na Ukrainę. Głównymi źródłami zagrożeń są przedstawiciele władz Rosji i Białorusi oraz kontrolowane przez te władze media.

Czytaj też

Reklama

Rosyjska propaganda zalewa Litwę

W dokumencie podkreślono, że w kontekście wojny na Ukrainie rozpowszechniana była m.in. narracja, iż NATO to agresywny blok wojskowy, a Litwa jest państwem rusofobicznym. W negatywnym świetle przedstawiano litewskie działania na rzecz wzmocnienia obronności i rozmieszczenia w tym kraju niemieckiej brygady pancernej.

W raporcie czytamy, że pojawiły się też nowe narracje, iż „Litwa i Polska przygotowują sabotażystów do przeprowadzenia zamachu stanu na Białorusi i obalenia reżimu Alaksandra Łukaszenki, wzmocnienie zdolności wojskowych Litwy jest przygotowaniem do ataku na Rosję i Białoruś, a kraje NATO są zaangażowane w operację wojskową w obwodzie kurskim”, którą prowadzą siły ukraińskie.

Czytaj też

Reklama

Zastraszanie i groźby

Według Departamentu Komunikacji Strategicznej Litewskich Sił Zbrojnych w ubiegłym roku pojawił się nowy trend - zastraszanie i groźby w przestrzeni informacyjnej. W porównaniu z 2023 r. wzrosła liczba doniesień o III wojnie światowej lub wojnie nuklearnej.

Eksperci szacują, że „w tym roku presja informacyjna prawdopodobnie się utrzyma, a aktorzy informacyjni kontrolowani lub będący pod wpływem wrogich państw będą nadal dyskredytować Litewskie Siły Zbrojne i NATO oraz uzasadniać swoje działania oskarżając »kolektywny Zachód«”.

Rośnie świadomość Litwinów

W raporcie podkreśla się, że wzrost incydentów w cyberprzestrzeni nie wynika ze zwiększającego się poziomu zagrożenia, ale z rosnącej świadomości społecznej i zrozumienia potrzeby zgłaszania takich incydentów.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Źródło:PAP
Reklama

Operacje Wojska Polskiego. Żołnierze do zadań dużej wagi

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama