Technologie
OpenAI chce budować własne czipy dla sztucznej inteligencji
Firma OpenAI - twórcy słynnego ChatuGPT - chce budować własne czipy dla sztucznej inteligencji i już rozgląda się za spółką, którą mogłaby pozyskać w tym celu. Decyzja o tym, czy realizować ten plan, jednak jeszcze nie zapadła.
Firma OpenAI - twórcy słynnego czatbota ChatGPT - wspierana przez Microsoft, chce budować własne czipy dla sztucznej inteligencji.
Według informacji podawanych przez agencję Reutera, spółka Samuela Altmana już teraz rozgląda się za możliwym kandydatem do przejęcia - przedsiębiorstwem, które mogłoby posłużyć do realizacji tego celu. Ostateczna decyzja w kwestii tego, czy własne czipy OpenAI powstaną, jednak jeszcze nie zapadła.
Problem niedoboru
Zdaniem rozmówców agencji, którzy pragną zachować anonimowość, ruch OpenAI warunkowany jest problemami na rynku czipowym i przede wszystkim - niedoborami podzespołów, które potrzebne są dla rozwoju usług opartych o sztuczną inteligencję.
Budowa własnych podzespołów ma być tylko jednym ze sposobów na rozwiązanie problemu niedoborów - wśród innych opcji OpenAI miała rozważać bliższą współpracę z firmami z sektora czipowego, takimi jak np. Nvidia, w grę wchodziła także większa dywersyfikacja źródeł pozyskiwania czipów. Firma Samuela Altmana nie odpowiedziała na pytania przesłane jej przez dziennikarzy.
Priorytet
Jednocześnie, Altman jakiś czas temu wyznaczył pozyskiwanie czipów do projektów opartych o AI jako jeden z priorytetów jego firmy. Publicznie wielokrotnie narzekał na niedobory i złą sytuację na rynku, na którym dominuje firma Nvidia, kontrolująca ponad 80 proc. globalnego rynku.
Od 2020 r. firma OpenAI pracuje w oparciu o superkomputer Microsoftu, wykorzystujący 10 tys. czipów wyprodukowanych przez Nvidię.
Jak pisze Reuters, utrzymywanie modelu ChatGPT jest dla firmy bardzo kosztowne. Według analityków z firmy Bernstein, każde składane do czatbota zapytanie kosztuje ok. 4 centów. O ile liczba wyszukiwań w ChatGPT wzrośnie do jednej dziesiątej obecnego rozmiaru wyszukiwarki Google, utrzymanie czatbota będzie wymagało procesorów wartych 48,1 mld dolarów. Eksploatacja usługi rocznie będzie przekładała się na podzespoły warte ok. 16 mld dolarów - pisze Reuters.
Własne czipy to wyzwanie
O ile OpenAI zdecyduje się na produkcję własnych podzespołów, to - jak pisze Reuters - dołączy do niewielkiej grupy dużych graczy na rynku technologicznym. Wśród nich znajdują się Google i Amazon - i to wlaśnie te firmy jako pierwsze zaczęły projektować podzespoły spełniające potrzeby ich biznesu i dopasowane do własnych potrzeb.
Budowa własnych czipów to krok strategiczny, ale i duża inwestycja, która może wygenerować koszty w wysokości setek milionów dolarów rocznie - twierdzi Reuters. Inwestycja ta zresztą nie gwarantuje zwrotu i sukcesu - dlatego OpenAI ma rozglądać się po rynku w poszukiwaniu firmy z branży czipowej, którą mogłaby przejąć.
Nawet, jeśli zdecyduje się na taki krok, będzie to jednak kosztowne również czasowo - i przez pewien czas firma OpenAI nadal będzie musiała polegać na dostawcach podzespołów takich jak Nvidia. Obecnie nad własnymi procesorami dla sztucznej inteligencji pracuje także Microsoft, który spółkę Altmana wspiera, ale jednocześnie - według niektórych - fakt, iż ta ostatnia chce rozwijać własne komponenty, świadczy o rosnącym dystansie między oboma firmami.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany