Reklama

Biznes i Finanse

Wojny czipowe. Import półprzewodników do Chin spadł o 17 proc.

Autor. Vishnu Mohanan / Unsplash

Import czipów do Chin zmniejszył się w ciągu siedmiu miesięcy tego roku o 17 proc. pod względem wolumenu. To skutki trwającej wojny handlowej pomiędzy Waszyngtonem a Pekinem.

Reklama

W ciągu pierwszych siedmiu miesięcy tego roku Chiny zaimportowały łącznie 270,2 mld układów scalonych. To o dokładnie 16,8 proc. mniej, niż w analogicznym okresie rok temu - pisze dziennik „South China Morning Post" . Pomimo tego spadku, gazeta ocenia, że sytuacja stopniowo zaczyna poprawiać się pomimo wojny handlowej pomiędzy Waszyngtonem a Pekinem i ostrymi sankcjami USA nakładanymi na ChRL.

Reklama

Najmocniejszy spadek importu miał miejsce w pierwszym kwartale tego roku - wyniósł aż 22,9 proc. Jeśli weźmiemy pod lupę sam lipiec, to jednak zobaczymy, że rok do roku chiński import rośnie - o 2,6 proc. do poziomu 42,4 mld układów.

Nie tylko wojna handlowa

Przyczyną spadku importu czipów w Chinach nie jest jednak tylko wojna handlowa - problemem jest również malejący popyt na smartfony.

Reklama

Dziennik wspomina, że krajowa produkcja czipów rośnie - mimo niekorzystnej sytuacji makroekonomicznej i problemów z sankcjami. W czerwcu wyprodukowano 32,2 mld sztuk układów scalonych, czyli o 5,7 proc. więcej, niż rok wcześniej.

Problemem pozostaje nadal eksport, który od stycznia do lipca tego roku spadł w branży półprzewodników o 8,3 proc. rok do roku do poziomu 151,7 mld sztuk. Wartość chińskiego eksportu podzespołów zmalała za to o 17,2 proc.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama