Reklama

Technologie

Meta jednak będzie szkolić AI na danych Europejczyków

Meta będzie szkolić AI na postach z Facebooka w Wielkiej Brytanii
Firma Zuckerberga poinformowała, że w ciągu najbliższych miesięcy wykorzysta dane z publicznych wpisów osób powyżej 18 roku życia w Wielkiej Brytanii.
Autor. @vwalakte / Freepik

Meta zapowiedziała, że będzie trenować swoją sztuczną inteligencję na postach publicznych udostępnianych na Facebooku i Instagramie w Wielkiej Brytanii.

Firma Zuckerberga poinformowała, że w ciągu najbliższych miesięcy wykorzysta dane z publicznych wpisów osób powyżej 18 roku życia. Zapewniono, że model AI nie będzie szkolony na prywatnych wiadomościach.

Decyzję uzasadniono chęcią budowania sztucznej inteligencji, która „odzwierciedlała zróżnicowane społeczności na całym świecie”, w tym „brytyjską kulturę, historię i język”.

W bieżącym tygodniu użytkownicy z Wielkiej Brytanii mają zacząć otrzymywać powiadomienia dotyczące nowej polityki. Zastosowano klauzulę opt-out, czyli docelową zgodę na wykorzystywanie danych do szkolenia AI, którą można wyłączyć w dowolnym momencie.

Czytaj też

Reklama

Brytyjski urząd ochrony danych nie reaguje

W połowie czerwca Information Commissioner’s Office (ICO), czyli brytyjski urząd zajmujący się ochroną danych wyraził obawy dotyczące tego, w jaki sposób Meta może wykorzystywać dane użytkowników z Wielkiej Brytanii do trenowania swoich algorytmów generatywnej sztucznej inteligencji i tego, w jaki sposób zamierza uzyskać zgodę użytkowników – donosi The Guardian.

Meta zgodziła się więc zaprzestać swojego planu. Po trzech miesiącach go wznowiła, o czym poinformowano w piątek 13 września. ICO dało do zrozumienia, że nie udzieliło na to zgody. Urząd zdecydował jednak, że będzie monitorować eksperyment po tym, jak Meta zadeklarowała zmiany w swoim podejściu. Obejmują one ułatwienie użytkownikom rezygnacji z przetwarzania ich postów na potrzeby AI.

Pierwotnie Meta zastrzegła sobie bowiem prawo do odrzucania sprzeciwu, nie wyjaśniając jak wypełnić wniosek, tak by został zaakceptowany. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

Chociaż nasze pierwotne podejście było bardziej przejrzyste niż podejście naszych odpowiedników z branży, uwzględniliśmy opinie z ICO, aby nasz formularz sprzeciwu był jeszcze prostszy, bardziej widoczny i łatwiejszy do znalezienia. Będziemy honorować wszystkie już otrzymane formularze sprzeciwu, a także nowe.
Meta

Czytaj też

Reklama

Meta AI w Unii Europejskiej

Irlandzka Komisja Ochrony Danych (DPC), główny regulator prywatności Mety w Unii Europejskiej, jako pierwsza sprzeciwiła się planom w Mety w czerwcu. Kontrowersję wybudziło m.in. stosowanie formularza opt-out, który stoi w sprzeczności z RODO - zgoda na przetwarzanie danych nie może być domyślna. Brakuje też jasności, co dalej dzieje się z pozyskanymi informacjami.

Wskutek interwencji DPC Meta wstrzymała szkolenie AI na danych z Facebooka i Instagrama mieszkańców Unii Europejskiej. Decyzja nie jest jednak prawnie wiążąca i w każdej chwili może zostać cofnięta.

Fakt, że Meta zdecydowała się rozpocząć swoje plany w Wielkiej Brytanii, jest wymowny, biorąc pod uwagę, że ten kraj nie jest już częścią Unii Europejskiej. Podczas gdy brytyjskie prawo o ochronie danych opiera się na RODO, samo ICO nie jest już częścią tego samego klubu (co urzędy krajów UE – red.) i często nie podejmuje działań w zakresie egzekwowania” – komentuje Tech Crunch.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama