Technologie
Zwrot w sprawie Meta AI. Jest decyzja giganta
Po kontrowersjach spowodowanych decyzją właściciela Facebooka, Meta podjęła kolejną decyzję w sprawie treningu sztucznej inteligencji na postach z portalu społecznościowego. Dotyczy ona jednak wyłącznie tych użytkowników, którzy mieszkają na terenie Unii Europejskiej.
Sprawa wdrożenia własnego AI przez Metę spowodowała spore kontrowersje. Na przełomie maja i czerwca opisywaliśmy, że użytkownicy Facebooka oraz Instagrama mają prawo do wyrażenia sprzeciwu w sprawie treningu sztucznej inteligencji na postach, zdjęciach oraz podpisach opublikowanych w tych serwisach.
Okazało się jednak, że Meta niekoniecznie musi uwzględnić sprzeciw użytkownika. Dodatkowo, 11 skarg w sprawie Meta AI złożyła także organizacja pozarządowa Noyb. Swoje uwagi przekazały także organy państw członkowskich odpowiedzialne za ochronę danych osobowych.
Czytaj też
Meta zmienia zdanie ws. treningu AI
Drugi tydzień czerwca przyniósł przełom, którego raczej mało kto się spodziewał. Według doniesień portalu The Register, Meta AI zostanie wdrożona z opóźnieniem w krajach członkowskich Unii Europejskiej.
Sytuacja jest spowodowana decyzją właściciela Facebooka i Instagrama o wstrzymaniu planów co do treningu modeli sztucznej inteligencji na postach i zdjęciach użytkowników w UE. Jest jednak haczyk: w pozostałych państwach na świecie, Meta AI zostanie wdrożona bez zmian w zakresie nauki modeli na zawartości użytkowników.
Czytaj też
Organy zadowolone. Meta niekoniecznie
Irlandzka Komisja Ochrony Danych, która reprezentowała kilkanaście europejskich organów w sprawie Meta AI, w specjalnym oświadczeniu wyraziła zadowolenie z podjętej decyzji. Zapowiedziano jednocześnie, że rozmowy z gigantem mediów społecznościowych będą w dalszym ciągu prowadzone.
Stanowisko Mety w tej sprawie wygląda zupełnie inaczej. „Jesteśmy zawiedzeni wnioskiem irlandzkiej Komisji Ochrony Danych w sprawie opóźnienia wdrożenia treningu modeli LLM na zawartości opublikowanej na Facebooku i Instagramie – zwłaszcza, że wzięliśmy pod uwagę zastrzeżenia europejskich organów ochrony danych” – napisano. Zaznaczono również, że Meta AI nie będzie mogło zostać na razie wdrożone na terenie Unii Europejskiej.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].