Reklama

Technologie

Prezes UODO o działaniach wobec Mety: to jest sprawa typu "pilne"

UODO o działaniach Wobec Mety
Nowa polityka Mety dotycząca szkolenia sztucznej inteligencji jest zawieszona w Unii Europejskiej
Autor. Artapixel / Pixaby

Meta tymczasowo zawiesiła politykę szkolenia sztucznej inteligencji na danych Europejczyków, co miało rozpocząć się 26 czerwca. Do sprawy w rozmowie z CyberDefence24.pl odniósł się Mirosław Wróblewski, prezes UODO.

Meta podjęła decyzję o tymczasowym wstrzymaniu planów w sprawie treningu modeli sztucznej inteligencji na postach, zdjęciach i podpisach europejskich użytkowników Instagrama i Facebooka.

Decyzja jest wynikiem działań Irlandzkiego organ ochrony danych (Data Protection Comission, DPC), który spotkał się ze spółką. O sprawie pisaliśmy w CyberDefence24.pl.

W związku z decyzją usługa Meta AI nie będzie na razie dostępna na terenie Unii Europejskiej.

11 skarg

Decyzja Mety jest też związana z działaniami organizacji Noyb (None Of Your Business), która złożyła skargę na firmę do 11 organów ochrony danych, w tym do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Według Noyb, plany Mety są sprzeczne z RODO. Największe kontrowersję wybudził formularz sprzeciwu, który został skonstruowany w taki sposób, aby utrudnić użytkownikom wycofanie się ze zgody na używanie ich danych do trenowania sztucznej inteligencji.

Czytaj też

Reklama

PUODO: zobaczymy, czy Meta powróci do swoich planów

Do skarg wystosowanych przez Noyb odniósł się w rozmowie z nami Mirosław Wróblewski, prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

„Skargi są bardzo podobne i dotyczą w istocie tego samego mechanizmu, który chciała wdrożyć Meta. Mają się odbyć kolejne spotkania między irlandzkim organem a firmą. Zobaczymy, jakie będą dalsze uzgodnienia i czy Meta powróci do swoich planów, czy nie. Mogę potwierdzić, że na ten moment decyzja nie jest ostateczna” – stwierdził prezes UODO w rozmowie z nami.

Mirosław Wróblewski, prezes UODO o działaniach wobec Mety
Mirosław Wróblewski, prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych
Autor. uodo.gov.pl

Czytaj też

Reklama

Codzienne spotkania robocze

Mirosław Wróblewski zapewnił, że Urząd Ochrony Danych Osobowych jest w stałym kontakcie z DPC.

Codziennie uczestniczmy też w spotkaniach roboczych z pozostałymi 10 organami nadzorczymi, do których Noyb wysłał skargi. Spotkania mają charakter poufny, ale zapewniam, że trzymamy rękę na pulsie i jesteśmy zaangażowani” – przekazał Wróblewski naszej redakcji.

Czytaj też

Reklama

Pilna procedura

Noyb w piśmie do UODO i innych organów ochrony danych poprosił o wprowadzenie pilnej procedury w stosunku do Mety.

W jej ramach poproszono Polskę o przyjęcie w trybie pilnym środków tymczasowych na mocy art. 66 RODO, aby zapobiec nieuniknionemu przetwarzaniu danych osobowych. Noyb zaleca też UODO dokładne zbadanie sprawy oraz zakazanie wykorzystywania danych osobowych na potrzeby bliżej nieokreślonej „technologii sztucznej inteligencji”.

Do tych kwestii odniósł się prezes UODO w rozmowie z naszą redakcją:

Jest to sprawa typu »pilne«, jednak, póki co nie było potrzeby wprowadzenia pilnej procedury i podjęcia środków zabezpieczających wobec Mety. Rozważymy, to jeśli firma wróci do swoich pierwotnych planów, oczywiście po wcześniejszym uzgodnieniu działań z DPC i innymi organami nadzorczymi” – przekazał Mirosław Wróblewski.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama