Reklama

Technologie

Amazon i "tajny projekt". Będzie konkurencja dla OpenAI?

Amazon postanowił przyłączyć się do wyścigu AI i opracować własną sztuczną inteligencję. Czy szykuje się kolejna konkurencja dla OpenAI?
Amazon postanowił przyłączyć się do wyścigu AI i opracować własną sztuczną inteligencję. Czy szykuje się kolejna konkurencja dla OpenAI?
Autor. Christian Wiediger/Unsplash

Amerykański gigant postanowił rzucić rękawicę OpenAI i pracuje nad własnym modelem sztucznej inteligencji. Metis ma działać nieco szerzej niż ChatGPT.

Wyścig w rozwoju zdolności AI rozkręca się coraz bardziej. Szkolenie swoich modeli sztucznej inteligencji na zawartości tworzonej przez użytkowników zapowiedziała w ostatnich tygodniach Meta, jednak musiała zrezygnować z planów na terenie Unii Europejskiej po skargach europejskich organów ochrony danych. Na wykorzystanie zdolności AI w edukacji zdecydowała się z kolei platforma Coursera; oba przypadki opisywaliśmy na łamach CyberDefence24.

Czytaj też

Reklama

Amazon z własnym AI? Konkurencją ChatGPT

Grono podmiotów chcących posiadać swoje własne AI stale się powiększa. Jak informuje serwis Business Insider, tekście w tej grupie znalazł się Amazon, który postanowił rzucić wyzwanie OpenAI i opracowanemu przezeń ChatGPT.

Metis, jak nazwano projekt Amazona, z pozoru działa podobnie do „dziecka” OpenAI – także funkcjonuje w przeglądarce i odpowiada na pytania w formie rozmowy z użytkownikiem. Potrafi jednak podawać źródła swoich danych czy proponować frazy do wyszukiwarki.

Fundamentalna różnica między Metisem a OpenAI ma docelowo polegać na korzystaniu przez projekt Amazona z techniki generacji wzbogacanej wyszukiwaniem informacji. Ma to pozwolić na poprawę aktualności informacji. Dostępne informacje wskazują również na możliwość funkcjonowania Metisa jako asystenta AI.

Czytaj też

Reklama

Ostrożny optymizm

Dostępny do tej pory chatbot Amazon Q nie jest uważany za wybitny produkt, zaś układy AI opracowane przez giganta mają problemy z wydajnością. Doniesienia o Metisie, który opiera się na ulepszonym modelu AI Titan o nazwie Olympus, mogą zatem cieszyć lub wręcz imponować.

Lepiej jednak zachować ostrożność w osądach z bardzo prostego powodu: Metis w dalszym ciągu jest „tajnym” projektem Amazona i poza anonimowymi źródłami wewnątrz amerykańskiego giganta technologicznego niewiele o nim wiadomo. Jest to o tyle istotne, że nie do końca jest jasne, ile Amazon zechce zainwestować w projekt. Niektórzy pracownicy mają nawet sądzić, że firma spóźniła się z ideą własnego AI, które to ma mieć premierę we wrześniu.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama