Technologie
Coursera wzmacnia swoją obecność w Polsce. Udostępnia 4,9 tys. kursów w języku polskim oraz nowe funkcje AI
Coursera ogłosiła nowe inicjatywy, ułatwiające dostęp do kursów online w Polsce. Międzynarodowa platforma edukacyjna po raz pierwszy wprowadza do swojej bazy treści edukacyjne w języku polskim oraz funkcje oparte na sztucznej inteligencji, co uczni naukę w internecie bardziej spersonalizowaną i interaktywną.
Artykuł sponsorowany
Nową wizję rozwoju cyfrowej edukacji w oparciu o AI zaprezentował w Polsce szef Coursery Jeff Maggioncalda, który przyleciał do naszego kraju. Wydarzenie odbyło się w Centralnym Domu Technologii w Warszawie.
Coursera posiada obecnie w Polsce ponad 711 tys. zarejestrowanych uczniów i odnotowała do tej pory półtora miliona zapisów na kursy prowadzone na platformie. Teraz znacznie zwiększy swoje zaangażowanie na polskim rynku.
„Polska stara się dywersyfikować swoją gospodarkę i ma ambicje bycia liderem cyfryzacji” – mówi Jeff Maggioncalda. „Naszym celem jest udostępnienie wysokiej jakości edukacji każdemu, bez względu na język, jakim się posługuje. Nasza nowa inicjatywa stanowi ważny krok w tym kierunku. Wykorzystaliśmy moc sztucznej inteligencji, aby przetłumaczyć ponad 4900 kursów na język polski, dając uczniom w Polsce bezprecedensowy dostęp do nauki i elastyczność w rozwijaniu umiejętności cyfrowej przyszłości” – dodaje.
Jak zauważają eksperci Coursery, Polska zajmuje obecnie 24. miejsce wśród 27 państw członkowskich UE w Indeksie Gospodarki Cyfrowej i Społeczeństwa Cyfrowego DESI z 2022 roku. Coursera zamierza wypełnić zauważalną lukę w umiejętnościach cyfrowych polskich użytkowników. Według wskazanego indeksu DESI, tylko 43 proc. obywateli Polski w wieku od 16 do 74 lat może się pochwalić co najmniej podstawowymi kompetencjami cyfrowymi (w porównaniu do 54 proc. w całej Unii Europejskiej), a tylko 21 proc. ma umiejętności cyfrowe powyżej poziomu podstawowego.
Z kolei w raporcie przygotowanym przez platformę Coursera „2024 Global Skills Report”, opartym na danych pochodzących od ponad 148 milionów osób uczących się na platformie, Polska zajmuje 22. miejsce na świecie i 15. miejsce wśród krajów UE.
„Wyniki te sugerują, że Polacy uczący się na platformie Coursera, mając możliwość zdobycia kluczowych umiejętności w zakresie technologii, biznesu i nauki o danych, są w stanie osiągać dużo lepsze wyniki” – zaznacza Jeff Maggioncalda.
Czytaj też
Nowe funkcje od Coursery
Coursera uruchomiła właśnie ponad 4,9 tys. kursów dostępnych w języku polskim, w tym jedne z najpopularniejszych zajęć, takich jak „Introduction to Statistics” Uniwersytetu Stanforda, „Brand Management: Aligning Business, Brand and Behaviour” University of London oraz „Learning How to Learn” Deep Teaching Solutions. Uczestnicy kursów mogą uzyskać dostęp do lektur, napisów do filmów z wykładów, quizów, ocen, instrukcji wzajemnej oceny i podpowiedzi do dyskusji - wszystko w języku polskim.
Platforma uruchomieniła również Akademię GenAI, która oferuje podstawowe umiejętności i programy edukacyjne dla kadry kierowniczej z najlepszych uniwersytetów i firm, w tym Microsoft, Stan-ford Online, Vanderbilt University, DeepLearning.AI, Google Cloud i AWS.
Dodatkowo użytkownicy mogą skorzystać z wirtualnego asystenta opartego na sztuczną inteligencję, który zapewnia spersonalizowane informacje zwrotne, odpowiada na pytania i podsumowuje wykłady wideo oraz inne zasoby.
Jednocześnie wtyczka Coursera ChatGPT zapewnia ulepszone, spersonalizowane treści w katalogu Coursery, umożliwiając uczniom korzystającym z GPT-4 szybkie polecanie treści i referencji, które pomogą im rozwinąć umiejętności w danym temacie lub dziedzinie kariery.
Nowe narzędzia pozwalają również tworzyć kursy, które są wspomagane przez sztuczną inteligencję. Narzędzie do tworzenia kursów oparte na sztucznej inteligencji automatycznie generuje treści, w tym strukturę kursu, opisy, lektury, zadania i słowniczki. Firmy i placówki edukacyjne mogą korzystać z tej funkcji do tworzenia prywatnych treści, wykorzystując swoich wewnętrznych ekspertów do tworzenia niestandardowych kursów i łączenia ich z rekomendowanymi treściami od partnerów Coursery. Funkcja ta jest obecnie testowana przez wybranych klientów.
Według raportu Coursera 2023 Learner Outcomes Report, 77 proc. uczniów na całym świecie uzyskuje korzyści zawodowe, a 95 proc. korzyści osobiste z nauki przy pomocy platformy Coursera.