Reklama

Technologie

5G w Polsce. Rusza druga tura konsultacji dokumentacji aukcyjnej

maszt 5g
Autor. mfuente/Pixabay

„Startujemy z drugą turą konsultacji dokumentacji aukcyjnej na pasmo C” – informuje Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE). Jak dodaje, zmieniły się „pewne istotne założenia”. Czego dotyczą?

Reklama

W oficjalnym komunikacie UKE podkreśla, że wspomniane zmiany dotyczą trzech obszarów. Jednym z nich jest kwestia przedmiotu postępowania. „Przychyliliśmy się do stanowisk operatorów i zdecydowaliśmy się na rozszerzenie czterech oferowanych bloków z 80 do 100 MHzsieci prywatne z bloku „0” przesuwając – z korzyścią także i dla nich – do innego zakresu” – tłumaczy Urząd. 

Reklama

Zgodnie z deklaracjami UKE, wszyscy operatorzy mają posiadać szansę otrzymania do swojej dyspozycji więcej pasma i to bez zmiany ceny wywoławczej za blok (jak informowaliśmy, cena pojedynczego bloku wynosi 450 mln zł). 

Czytaj też

Przy Rosji i Białorusi. Problematyczny obszar

Druga zmiana dotyczy modyfikacji zobowiązań odnoszących się do pokrycia terytorium kraju. UKE podkreśla, że ma świadomość, iż „wybudowanie sieci pokrywającej ponad 90 proc. obszaru przy naszej północnej i wschodniej granicy lądowej jest problematyczne ze względu na sytuację geopolityczną”. Chodzi oczywiście o wojnę w Ukrainie oraz politykę Rosji i Białorusi, z którymi obecnie współpraca i koordynacja działań jest utrudniona. 

Reklama

W związku z tym Urząd wyznaczył gminy z pasa przygranicznego na północy i wschodzie kraju, które „nie zostały objęte zobowiązaniem terytorialnym”. Mówimy o obszarze zajmujących ok. 5 proc. terytorium Polski. Czy to oznacza, że w tych regionach użytkownicy nie będą mogli korzystać z wysokiej jakości usług telekomunikacyjnych?

UKE uspokaja i deklaruje, że „zobowiązania dotyczące gospodarstw domowych i szlaków komunikacyjnych pozostają w mocy w tych gminach”.

Czytaj też

Kosmetyczne zmiany

Pozostałe zmiany nazwano „kosmetycznymi". Wskazano na ich synchronizację czasową i kierunkową „ze wszystkimi strategicznymi dokumentami na poziomie krajowym i europejskim, które do końca 2030 roku mówią o zapewnieniu jak największej grupie obywateli wysokiej jakości usług dostępu do internetu”. 

Zastrzeżenia do aukcji pasma C dla 5G zgłoszone ze strony opisywaliśmy szeroko na łamach naszego portalu. Materiał jest dostępny po linkiem.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama