Reklama

Polityka i prawo

Niemieckie 5G bez udziału Chin? Rząd planuje zakaz Huawei i ZTE

telekom maszt
Autor. Bicanski/pixnio.com/CC0

W Niemczech może zostać wprowadzony zakaz instalowania w infrastrukturze sieci 5G komponentów chińskich producentów Huawei i ZTE. Dotyczy to także elementów, które już zostały wdrożone przez dostawców. Taki plan ma rząd w Berlinie - podają lokalne media. Państwo Środka zareagowało na doniesienia.

Reklama

Federalny Urząd ds. Bezpieczeństwa Techniki Informacyjnej (BSI) i Federalne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych „od miesięcy badają, czy w wyposażeniu rozwijającej się obecnie sieci 5G znajdują się elementy, które mogłyby zagrozić bezpieczeństwu Niemiec" - poinformował portal tygodnika "Zeit

Reklama

„Władze obawiają się, że dostawcy z takich krajów jak Chiny są kontrolowani przez ich rządy i mogliby w ten sposób bezpośrednio lub pośrednio uzyskać dostęp do niemieckich sieci telefonii komórkowej. Badanie to nie zostało jeszcze oficjalnie zakończone, ale jego wynik jest już najwyraźniej pewny" - informuje portal tygodnika "Zeit".

Niemieccy operatorzy telefonii komórkowej „już od dawna rozszerzają standard 5G w swoich sieciach i budują niezbędne urządzenia i anteny. Ważnym dostawcą w tym zakresie jest chiński producent Huawei. Firma ta jest jednym z największych dostawców technologii telekomunikacyjnych i globalnym liderem w zakresie standardu 5G. Dlatego na przykład Deutsche Telekom zainstalował w swojej sieci 5G komponenty Huawei" - pisze "Zeit".

Reklama

Czytaj też

Można wprowadzić zakaz

Od pewnego czasu w Niemczech „narastały jednak obawy, że ważne części tzw. infrastruktury krytycznej mogą stać się zależne od produktów zagranicznych". Z tego powodu rozszerzono uprawnienia BSI.

„Od września 2021 r. komponenty techniczne dla krytycznej infrastruktury IT muszą być przed użyciem zatwierdzone przez BSI i MSW. Kiedy istnieje obawa, że przez zastosowanie danych komponentów może być zagrożony porządek publiczny lub bezpieczeństwo Republiki Federalnej, można zakazać ich stosowania" - przypomina portal.

Czytaj też

Chiny: sprzeciwiamy się

Ambasada Chin w Niemczech odniosła się do informacji portalu tygodnika „Zeit". Państwo Środka „stanowczo sprzeciwia się uogólnianiu przez Niemcy koncepcji bezpieczeństwa narodowego i nadużywaniu władzy państwa, by ingerować w rynek w sprawie współpracy z Chinami" – napisano w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej ambasady.

Według danych przytoczonych w oświadczeniu Huawei odpowiada za prawie 60 proc. sprzętu 5G w Niemczech. W ostatnich latach niektóre kraje i „antychińskie siły" próbują oczerniać tę firmę, ale nie ma dowodów, że Huawei stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa – napisano.

Czytaj też

Krytyka firm

Krytycy zarzucają Huawei i ZTE, że mają bliskie związki ze służbami bezpieczeństwa Chin, w związku z czym instalacja wyprodukowanych przez nie urządzeń w sieci telekomunikacyjnej może w przyszłości ułatwić potencjalnym chińskim szpiegom lub sabotażystom dostęp do rozległych obszarów krytycznej infrastruktury.

Huawei, ZTE i chiński rząd stanowczo odrzucają te oskarżenia i twierdzą, że niechęć do chińskich koncernów motywowana jest protekcjonizmem handlowym.

SZP/PAP

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama