Reklama

Polityka i prawo

Przełom w sprawie 5G w Polsce. Rusza proces konsultacji dokumentacji aukcyjnej

Autor. CyberDefence24

Oficjalnie zapoczątkowany przez prezesa UKE proces aukcji 5G w Polsce ma potrwać ok. 190-240 dni, czyli dla pasma C mówimy o perspektywie sierpnia 2023 r. Z tego tytułu do budżetu państwa najprawdopodobniej trafi ok. 1,8 mld zł.

Reklama

Sieć 5G daje znacznie większe możliwości niż dotychczasowe znane standardy, jak chociażby 4G. Cechą charakterystyczną sieci nowej generacji jest wysoka przepływność, bardzo niskie opóźnienia i wysoka gęstość liczby urządzeń na kilometr kwadratowy.

Reklama

Dzięki 5G możliwy jest rozwój tzw. inteligentnych miast (zdigitalizowanych, bazujących na m.in. urządzeniach IoT), co nie jest bez znaczenia dla poprawy kondycji gospodarki.

Przy technologii 4G rozkwitła branża streamingu. Z kolei przy 5G - według prognoz - nastąpi rozwój startupów. Czas pokaże, jakie jeszcze inne korzyści przyniesie za sobą nowy standard telekomunikacyjny.

Reklama

Niemniej jednak, wyższa jakość usług świadczonych za pomocą sieci piątej generacji będzie zauważalna dla pojedynczych użytkowników. Zwłaszcza tych, którzy korzystają z internetu mobilnego i nie mają połączenia z światłowodami. Przykładowo, dzięki 5G, przesył danych stanie się zdecydowanie szybszy.

uke
Dane UKE za rok 2021 r.
Autor. UKE/YouTube

Czytaj też

Polska rusza z 5G

Jednak, aby wszysycy mogli korzystać z 5G, konieczne jest jego uruchomienie, a do tego trzeba aukcji na kluczowe częstotliwości. Branża długo wyczekiwała rozpoczęcia procesu.

We wtorek 20 grudnia br. oficjalnie ruszył pierwszy etap aukcji 5G w naszym kraju. Podczas konferencji prasowej prezes UKE dr inż. Jacek Oko przekazał, że startuje proces konsultacji dokumentacji aukcyjnej na pasmo >>C<< (3480-3800 MHz). Co dalej?

Szef Urzędu przekazał, że do 31 stycznia 2023 r. strony mają czas na składanie stanowisk. Następnie przez 14 dni UKE będzie analizowało przedstawione stanowiska. Po kolejnych 45 dniach regulator daje sobie możliwość powtórzenia procesu konsultacji i analiz, jeśli zajdzie taka potrzeba. Również w tym okresie ma zostać ogłoszona aukcja.

Następnie, po upływie 45 dni będzie możliwość składania wstępnych ofert. Ich ocena formalna nastąpi po 3 tygodniach, a po kolejnych 24 dniach od tego momentu aukcja próbna. Właściwa licytacja ma odbyć się niemalże 2 tygodnie od próbnej. 

Ostatnim punktem na osi czasu przedstawionej przez UKE to postępowanie rezerwacyjne, które zaplanowano na 30 dni od właściwej licytacji.  

uke harmonogram aukcji 5G
Autor. UKE/YouTube

Podsumowując, zapoczątkowany dzisiaj proces aukcji 5G w Polsce ma potrwać ok. 190-240 dni, czyli dla pasma C mówimy o perspektywie sierpnia 2023 r. 

Czytaj też

1,8 mld zł do budżetu państwa

Co ważne, w 2023 r. UKE chce zająć się procedurą selekcyjną dla 700 MHz. Jeśli chodzi o 800 MHz, mówimy o okresie przełomu 2023/2024 roku. 

Aby podmiot mógł wziąć udział w aukcji, musi spełnić dwa warunki. Po pierwsze, zainwestowanie co najmniej 1 mld zł w infrastrukturę telekomunikacyjną w latach 2016-2021. Po drugie, posiadać ogólnopolską rezerwację na co najmniej jedno z pasm: 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz.

Aukcja obejmować będzie 4 bloki po 80 MHz. Cena każdego z nich wynosi 450 mln zł, co oznacza, że do budżetu państwa najprawdopodobniej trafi ok. 1,8 mld zł.

Zmiana zdania

Proces związany z aukcją 5G rusza, pomimo że wciąż trwają prace nowelizacją ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. To po jej przyjęciu procedury dotyczące rozdysponowania częstotliwości miały ruszyć. Co się zmieniło?

Jak informowaliśmy, jeszcze w sirepniu prezes UKE dr inż. Jacek Oko w piśmie skierowanym do prezesa PIIT Andrzeja Dulki jednoznacznie deklarował, że że czeka z ogłoszeniem konsultacji aukcji do momentu przyjęcia przez Komitet Stały Rady Ministrów projektu nowelizacji ustawy o KSC.

Teraz podczas konferencji prasowej szef Urzędu wyjaśnił, że „nie możemy już dalej czekać” ze startem procesu aukcyjnego ze względu na krajowe i unijne środki pomocowe.

Zapytaliśmy dr inż. Jacka Oko o to, kiedy konkretnie pojawiła się decyzja o zmianie kierunku i uruchomieniu procedur 5G. „Na przełomie listopada i grudnia (2022 r. - red.)” - wskazał prezes w odpowiedzi.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama