X blokuje profile w Indiach. Spełniono żądania władz

Autor. Dima Solomin/Unsplash / Naveed Ahmed/Unsplash
Władze Indii zażądały od platformy X zablokowania 8 tys. kont należących do światowych mediów oraz ważnych użytkowników portalu. Serwis „rozpoczął proces” uniemożliwienia dostępu do wskazanych profili na terenie Indii, jednak zaznaczył w komunikacie, że nie zgadza się z postulatami tamtejszych władz, nazywając je wprost cenzurą.
Od kilku tygodni sytuacja między Indiami a Pakistanem jest bardzo napięta. Jak opisywał portal Defence24, w nocy z wtorku 6 maja na środę 7 maja indyjska armia przeprowadziła ataki na dziewięć celów zlokalizowanych na terenie sąsiedniego kraju, które miały być infrastrukturą należącą do terrorystów. Władze w Islamabadzie twierdzą z kolei, że zestrzeliły pięć samolotów wroga.
Na łamach CyberDefence24 informowaliśmy natomiast, że Pakistan stał się celem haktywistów działających z terenu Indii.
Blokada tysięcy kont w Indiach
Oprócz działań na lądzie i w powietrzu, zostały również podjęte decyzje co do ruchów w sieci. Jak poinformował w czwartek wieczorem oficjalny profil działu Global Government Affairs (GGA) platformy X (dawnego Twittera), władze w New Delhi zażądały od serwisu zablokowania dostępu do ponad 8 tys. kont na terenie Indii. Nie podano konkretnie, o jakie profile chodzi – dział wskazał jedynie na międzynarodowe media i ważniejsze osobistości obecne na portalu.
X has received executive orders from the Indian government requiring X to block over 8,000 accounts in India, subject to potential penalties including significant fines and imprisonment of the company’s local employees. The orders include demands to block access in India to…
— Global Government Affairs (@GlobalAffairs) May 8, 2025
W żądaniu nie określono, które konkretnie posty dodane przez rzeczone konta naruszyły indyjskie prawo. Sekcja GGA wskazała, że w przypadku wielu profili uzasadnienie blokady nie było w ogóle podane. Zignorowanie pisma od władz indyjskich groziło jednak nałożeniem „istotnych kar pieniężnych” oraz aresztowaniem lokalnych pracowników platformy.
Żądania spełnione, ale „sprzeczne” z wolnością słowa
W takiej sytuacji, portal zdecydował się na zablokowanie dostępu do wskazanych profili – według komunikatu zespołu, proces miał się już rozpocząć. Dział GGA zaznaczył jednak, że nie zgadza się z żądaniami władz w New Delhi.
„Blokowanie dostępu do kont jest nie tylko niepotrzebne, stanowi cenzurę (…) oraz jest sprzeczne z podstawowym prawem do wolności słowa” – czytamy w komunikacie sekcji platformy X.
Uważamy, że upublicznienie tych zarządzeń wykonawczych ma zasadnicze znaczenie dla przejrzystości - brak ujawnienia zniechęca do odpowiedzialności i może przyczynić się do arbitralnego podejmowania decyzji. Jednak ze względu na ograniczenia prawne nie jesteśmy w stanie opublikować zarządzeń wykonawczych w tej chwili.
Zespół Global Government Affairs platformy X
Ograniczone możliwości platformy
Najważniejszym elementem, który wpłynął na decyzję o spełnieniu postulatów indyjskich decydentów, było utrzymanie dostępu do platformy na terenie kraju. Zespół GGA wskazuje to jako kluczowy czynnik w dostępie mieszkańców do informacji.
Czy decyzję uda się unieważnić? Według oficjalnego komunikatu, serwis ma ograniczone możliwości sprzeciwienia się żądaniom ze względu na lokalne przepisy. Wskazano jednak, że użytkownicy dotknięci decyzją władz mogą wejść na ścieżkę sądową. Właściciele profili objętych blokadą zostali poinformowani o problemie.
Według niektórych komentujących, zablokowane konta miały dystrybuować pro-pakistańskie treści i propagandę. Dostęp został jednak ograniczony także dla anglojęzycznych profili, takich jak np. OSINTWarfare czy Jackson Hinkle. Jeden z użytkowników wskazał z kolei, że blokada obejmuje także… sam profil Global Government Affairs platformy X.
You are gone too 👀 pic.twitter.com/qCtp7tYfTt
— Arif Newaz (@Mstferdou) May 9, 2025
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].
Sztuczna inteligencja w Twoim banku. Gdzie ją spotkasz?
Materiał sponsorowany