Reklama

Polityka i prawo

Wicepremier Gawkowski w Białym Domu. Rozmowy o cybertarczy, AI i Ukrainie

Krzysztof Gawkowski w Białym Domu rozmawiał m.in. z Anne Nauberger, zastępczynią doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych
Krzysztof Gawkowski w Białym Domu rozmawiał m.in. z Anne Nauberger, zastępczynią doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych
Autor. Ministerstwo Cyfryzacji / X

Głównym tematem rozmów była współpraca w zakresie cyberbezpieczeństwa i wykorzystania nowoczesnych technologii. Utworzono grupy robocze, a FBI zadeklarowało chęć współpracy naukowej na polskich uczelniach.

Drugi dzień pobytu Gawkowskiego w Stanach Zjedoczonych relacjonuje Ministerstwo Cyfryzacji (MC) w portalu X (dawny Twitter).

Jak czytamy - wicepremier spotkał się z Anne Nauberger, zastępczynią doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych; Arati Prabhakar, dyrektorką Biura Polityki Nauki i Technologii Białego Domu; Erin McKnee z Amerykańskiej Agencji Rozwoju Międzynarodowego oraz z FBI.

Czytaj też

Wzmacnianie cybertarczy

„Głównym tematem rozmów było wzmacnianie cyberbezpieczenstwa oraz współpraca w zakresie wymiany informacji o cyberzagrożeniach” – napisało MC na X.

Jak przekazało Ministerstwo Cyfryzacji, przedstawiciele obu rządów zadeklarowali stworzenie grup roboczych realizujących te zadania.

„Polska jest już na cybernetycznej zimnej wojnie z Rosją i jednym z głównych spotkań tutaj w Stanach Zjednoczonych były rozmowy dotyczące wzmocnienia cybertarczy RP w ramach współpracy z Białym Domem” – mówił Gawkowski w rozmowie z mediami tuż po spotkaniu.

„Polska jest dziś najbardziej atakowanym państwem Unii Europejskiej w zakresie cyberincydentów” – dodał.

Czytaj też

Korzystanie ze sztucznej inteligencji

Krzysztof Gawkowski rozmawiał też z przedstawicielkami rządu USA o transformacji cyfrowej oraz współpracy z zakresu wykorzystywania nowych technologii. Wśród tematów znalazła się sztuczna inteligencja oraz wspólne wspieranie kluczowych usług dla obywateli w bezpieczny i etyczny sposób.

„Polska chciałaby ustanowić z USA stały mechanizm konsultacji na szczeblu rządowym poświęcony polityce cyfrowej, w tym współpracy w zakresie wykorzystania nowych technologii” - powiedział wicepremier.

Czytaj też

Reklama

Rozmowy na temat platform

Jak czytamy na X - jednym z tematów rozmów była także kwestia regulowania działania dużych platform technologicznych - w tym dostęp do treści dla osób niepełnoletnich, kwestia praw autorskich oraz trenowania modeli AI.

Co ciekawe, Krzysztof Gawkowski podczas pobytu w USA w pierwszej kolejności spotkał się z przedstawicielami dużych platform – Intela, Google’a, Mety, Palo Alto Networks i Nvidy. Rozmowy dotyczyły inwestycji w Polsce, dezinformacji i cyberbezpieczeństwa. Spotkanie opisaliśmy szczegółowo w tym tekście.

Minister Cyfryzacji zapewniał niedawno w rozmowie z CyberDefence24.pl, że resort nie ulega lobbingowi.

Czytaj też

Reklama

Wsparcie dla Ukrainy

Gawkowski spotkał się też z Erin McKnee z Amerykańskiej Agencja Rozwoju Międzynarodowego (USAID). Rozmawiał z nią o koordynacji działań na rzecz Ukrainy.

„Omówiono między innymi aktywności w ramach Mechanizmu Tallińskiego” – czytamy na X. Minister zwrócił też uwagę na potrzebę wspólnej walki z dezinformacją rosyjską, w tym zwiększania nacisku na platformy internetowe w tym zakresie.

Czytaj też

Reklama

Współpraca z FBI

Wicepremier spotkał się także z FBI. Owocem rozmów było zapoczątkowanie współpracy szkoleniowo-naukowej i możliwego wsparcia ekspertów Federalnego Biura Śledczego dla polskich uczelni.

„Rozmowy na ten temat będą kontynuowane, tak, aby możliwe było uruchomienie konkretnych programów już w przyszłym roku” – zapowiada Ministerstwo Cyfryzacji.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama